mobile

Brzeźno w sezonie i poza sezonem, czyli wykład Doroty Kuś o pierwszym kurorcie na Wybrzeżu Gdańskim

Jak wyglądało życie w Brzeźnie w XIX wieku? Co oferował kuracjuszom Dom Zdrojowy? Kto przyjeżdżał wypoczywać wśród szumu morza i drzew, kto słuchał tu koncertów i spacerował po molo? O specyfice i przeszłości kurortu opowie Dorota Kuś, miłośniczka Brzeźna, autorka publikacji dotyczących dzielnicy. Wykład odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej 9 listopada o godz. 18.00, a już 17 i 18 listopada Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zapraszają na brzeźnieńską odsłonę Festiwalu NARRACJE „Poza sezonem”.

Informacja prasowa
TAGI
Brzeźno w sezonie i poza sezonem, czyli wykład Doroty Kuś o pierwszym kurorcie na Wybrzeżu Gdańskim

W XIX wieku kąpiele morskie uważane były za kurację poprawiającą stan zdrowia i samopoczucie. Efektywność tych zabiegów szybko sprawdzić mogli goście Brzeźna, bo już w 1803 r. powstał tu pierwszy zakład kąpielowy na Pomorzu Gdańskim. Kąpielisko rozwijało się również podczas wojen napoleońskich, kiedy to francuski generał Jean Rapp polecił wybudowanie na brzeźnieńskiej plaży domu kąpielowego. Infrastruktura Brzeźna stopniowo się rozwijała: powstała gospoda, wyrastały eleganckie wille i pensjonaty, w 1890 r. wybudowano Dom Zdrojowy, a w 1899 r. 100-metrowe molo.

- Jakie atrakcje czekały na kuracjuszy? Ciepłe kąpiele w morskich wannach (woda morska doprowadzana była do zakładu kąpielowego i podgrzewana), i tzw. zimne kąpiele, w morzu. Spacery po pięknym ogrodzie i parku zdrojowym oraz koncerty w muszli koncertowej. Oferowano także kąpiele w piasku, kąpiele z ekstraktu igliwia, masaże, gimnastykę leczniczą oraz kuracje na powietrzu, na słońcu i dietetyczne. Na początku XX wieku pobyt w kurorcie uatrakcyjniała Hala Plażowa, oferując gościom sale bankietowe i kawiarniane, pokój muzyczny, pokoje bilardowe i towarzyskie; w Brzeźnie pojawiło się również molo, do którego dopływały parowce z Gdańska. Modne stało się wówczas żeglowanie, gra w tenisa i krykieta oraz jazda na rowerze – opowiada Dorota Kuś.

NARRACJE od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną gdańskich dzielnic nadają codziennym miejscom nowy kontekst. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań artystycznych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

Więcej informacji: www.narracje.eu | www.facebook.com/NarracjeGdansk/

Źródło fotografii:  http://www.brzezno-dorota.pl/galeria/index.php/Stare-poczt-wki/2013-04-12-20-39-503 , autorka: Dorota Kuś.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda