mobile

Break My Art #2 | Lynx x PURO Hotels

Chcesz być na bieżąco ze światem sztuki współczesnej? Gubisz się w nazwiskach i dezaktualizujących się trendach?

informacja prasowa
TAGI
Break My Art #2 | Lynx x PURO Hotels

Z myślą o Tobie Contemporary Lynx i PURO Hotels łączą siły! Już 17 stycznia w PURO Hotel w Gdańsku drugie spotkanie z cyklu Break My Art  Porozmawiamy o skandalach, sztuce i własności w przestrzeni publicznej. Podpowiemy na kogo warto zwrócić teraz uwagę i co dzieje się w instytucjach sztuki. Nie zabraknie też dyskusji z artystami i ekspertami. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Debata:
„Banksy i inne skandale”
Start godzina 19:00

Z czym kojarzy Ci się Banksy? Z kradzieżami dzieł sztuki, rekordami cenowymi na aukcjach albo cudownym odnalezieniem zaginionych obrazów? W trakcie panelu dyskusyjnego porozmawiamy między innymi o największych skandalach w sztuce minionego roku. Odpowiemy na pytanie jak obecnie przedstawiana jest sztuka współczesna przez media. Zastanowimy się również jak artyści, kuratorzy i instytucje postrzegają efekt „newsa dnia”. Czemu służy przedstawianie sztuki w tym kontekście? Kto na tym korzysta a kto traci? Może artyści po cichu chcieliby, żeby ukradziono ich pracę z wystawy?… ;)

W dyskusji wezmą udział:

-  Krzysztof Kucharczyk – z wykształcenia historyk sztuki (UWr) i manager kultury (SGH), przez 4 lata kierował galerią Szkła i Ceramiki BWA Wrocław. Producent i kurator licznych wystaw, przez ponad półtora roku pełnił funkcję głównego specjalisty ds. sztuk wizualnych w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; w swoim dorobku ma zrealizowanych ponad 30 ekspozycji w kraju i za granicą (Berlin, Praga, Ołomuniec, Bratysława, Londyn), głównie szkła i ceramiki (m. in. Jakub i Ja / J.Berdych i J.Berdych, Tańcz / D.Drozdowska, Wielkie Żarcie, Proces / K. Szczesna, Wojna i pokój, Ponadto / E.Geoessova, ICARUS / I. Prieto), Dispossession (la Biennale di Venezia). Od listopada 2016 Dyrektor Instytutu Dizajn w Kielce. Ostatnimi czasy jego zainteresowanie i pole pracy oscylowały wokół projektowania dla dzieci, a także dostosowywania przestrzeni miejskich do potrzeb i oczekiwań odbiorców. Od października jest Zastępcą Dyrektora w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

- Robert SEIKON – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artysta specjalizuje się w tworzeniu unikalnych abstrakcyjnych kompozycji, które za pomocą płaskich płaszczyzn barwnych i precyzyjnie opracowanych form geometrycznych tworzą dialog z miejscem-architekturą, krajobrazem czy pejzażem miejskim. Dzieła wizualnie korespondują z otoczeniem, czasami wtapiając się w nie, często tworząc pełne napięcia kontrasty. Od kilku lat aktywnie podróżuje po świecie tworząc swoje prace również na wsiach oraz pustostanach. Malarstwo to nie jest nośnikiem treści, ale przypomina, że forma, rytm i kolor ma moc oddziaływania na naszą psychikę podobną muzyce. Tworzy murale, obrazy, rzeźby oraz instalacje.

- Artur Wabik – artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od 1996 r. związany z ruchem graffiti a następnie ze street artem. Jest autorem murali i instalacji w przestrzeni publicznej. W latach 2003–2012 wydawca komiksu i literatury fantastycznej. W latach 2010–2011 prowadził galerię sztuki współczesnej, zlokalizowaną w poprzemysłowym budynku na terenie dawnej fabryki „Miraculum”, przy ulicy Zabłocie 23 w Krakowie. W latach 2013–2016 recenzent komiksowy Instytutu Książki w Krakowie. Autor muralu w Pawilonie Polski na EXPO 2015 w Mediolanie. W latach 2016–2017 dyrektor artystyczny konkursu na rzeźbę na skwerze Mariana Eilego w Krakowie. Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego konkursu na projekt muralu na budynku Galerii Krakowskiej. Od 2016 r. działa na rzecz utworzenia w Krakowie Muzeum Komiksu. W 2018 r. kurator wystawy „Teraz Komiks!” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Dobromiła Błaszczyk – historyczka sztuki, kuratorka, współzałożycielka organizacji Contemporary Lynx i redaktorka naczelna Contemporary Lynx Magazine.

Po zakończeniu panelu zapraszamy na pokaz projektu „Rurales 1”. Yaypop, Seikon i Krik Kong podróżują po polskich wsiach i miasteczkach - jeżdżąc lokalnymi drogami odwiedzają zapomniane miejsca. Zafascynowani opuszczonymi budynkami tworzą murale na lokalnych ścianach, na stałe wpisując je w krajobraz. Na kolejnych etapach podróży dołączają do nich między innymi GregorGonsior, SC Szyman, Mrufig czy Proembrion. Materiał został zrealizowany przez Kubę Goździewicza.

Break my art.

Czym jest hotel?  Według PURO Hotels to przestrzeń wspólna, pełna przedmiotów i historii. Wiemy, co zwiedzać, gdzie pójść na spacer, a gdzie po najlepszą kawę. Organizujemy wydarzenia i uczestniczymy w lokalnym życiu. Od początku naszego istnienia cenimy dobrych projektantów i kolekcjonujemy prace młodych artystów. Każdy nasz mebel ma swoją historię. Każde dzieło swoje znaczenie. Popularyzując design i sztukę opowiadamy o tym, co nas otacza.

Contemporary Lynx Magazine to dystrybuowane na całym świecie, angielskojęzyczne czasopismo papierowe i magazyn internetowy o sztuce, kulturze wizualnej, trendach, kreatywnych podróżach, fotografii i designie. Każdy numer półrocznika zawiera rozmowy z najciekawszymi polskimi i światowymi artystami oraz artykuły o nowych zjawiskach w kulturze i trendach w designie.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda