BOHATERKI OPOZYCJI | spacer kuratorski
„Kobiety nie przeszkadzajcie nam my walczymy o Polskę” – taki transparent zawisł na bramie stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.
Czy faktycznie pokojowa rewolucja udałaby się gdyby nie kobiety? Kobiety angażowały się w inny sposób niż mężczyźni. Większość nie działała na pierwszej linii frontu. Odbierały telefony, przepisywały dokumenty, troszczyły się o rodziny internowanych, utrzymywały i kultywowały pamięć bliskich skrzywdzonych przez system. Były też jednak takie kobiety, które wykazywały się większym zaangażowaniem niż mężczyźni. Dzięki włókniarkom strajkującym w 1971 roku pewnie rząd nie zdecydowałaby się na cofnięcie podwyżek ogłoszonych w grudniu 1970 roku. W czasie spaceru po wystawie stałej opowiem o kobietach, których upór i stanowczość w walce, w stawianiu postulatów i w obronie wartości, był nie bez znaczenia w dążeniu do wolności. Kobiety, matki, żony opozycjonistów, liderki, działaczki, silne kobiety, to one często pozostające w cieniu mężczyzn. Pojawią się: Gaja Kuroń, Anna Walentynowicz, Joanna Gwiazda, Barbara Labuda, Alina Pienkowska, Danuta Wałęsa, Helena Łuczywo, Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Staniszewska i Margaret Thatcher.
oprowadza | Agnieszka Piórkowska
Muzealnik, kustosz i edukatorka. Kierownik Działu Projektów Edukacyjnych ECS. Autorka wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowych Studiów Muzealniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Niegdyś związana zawodowo z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku (1997–2013).
Źródło fotografii;Wikipedia
Tadeusz Kłapyta - http://ecs.gda.pl/