mobile

Biznes na start, czyli inkubatory przedsiębiorczości w Trójmieście

O tym, że Trójmiasto jest jedną z największych stref biznesowych w Polsce przekonywać nikogo nie trzeba. Jednak nie każdą wchodzącą na rynek firmę stać na wysokie koszty utrzymania, w pierwszych miesiącach jej istnienia, co często skutkuje zawieszeniem działalności lub likwidacją. Z pomocą przychodzą ustawicznie rozwijające się centra pomocy dla młodych biznesów zwane inkubatorami przedsiębiorczości. Wbrew pozorom, nie każdy młody przedsiębiorca, wie jak może skorzystać z pakietu benefitów jaką dają te centra biznesowe.

Karolina Lipnicka
TAGI
Biznes na start, czyli inkubatory przedsiębiorczości w Trójmieście

Na czym polega działalność inkubatorów przedsiębiorczości?

            Najprościej można powiedzieć, że instytucje te pozwalają założyć i rozwinąć firmę przy najniższych kosztach, wsparciu i zminimalizowaniu ryzyka. Beneficjenci mają możliwość stworzenia działalności o rozmaitych formach prawnych. Mowa tu o różnego rodzaju spółkach, przedsiębiorstwach prywatnych, stowarzyszeniach, spółdzielniach i fundacjach. Zakładając firmę pod opieką inkubatora, początkujące przedsiębiorstwo, może liczyć, między innymi, na brak obowiązku opłaty składek ZUS, prowadzenie księgowości, udostępnienie osobowości prawnej,możliwość korzystania z powierzchni coworkingowej,doradztwo i pomoc prawną czy korzystanie ze szkoleń i konferencji tam organizowanych.

Pierwsze centrum pomocy dla biznesu w Gdańsku

            Jednym z najstarszych starterów jest AIP, którego siedziba mieści się obecnie  w centrum  Olivia Gate. Powstał w 2004 roku i od tamtego czasu skorzystało z niego ponad 1000 firm. O jego wysokiej pozycji, na liście innych polskich inkubatorów, świadczą zdobyte tytuły: Platynowy Inkubator w 2007 r. oraz Złoty Inkubator w 2017. Jako pierwsza wprowadziła trójelementowy system wspierania nowych działalności ,a  mianowicie firma – wiedza-społeczność.

Rozwój technologii w STARTERZE

            Początki Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER sięgają 2005 roku, kiedy powołano Gdańską Fundację Przedsiębiorczości. Inkubator jako fizyczna przestrzeń powstał w roku 2011. Ideą tego miejsca, od momentu powstania, było wspieranie młodych firm o dużym potencjale w drodze do rozwoju i zdobycia rynków globalnych, a realizowane tu projekty uwzględniają najnowsze trendy w procesie inkubacji i akceleracji pomysłów biznesowych. O olbrzymim znaczeniu pomocy inkubatora w rozwoju technologii, nie tylko na rynku trójmiejskim , ale w całej Polsce, świadczy wybór Startera na partnera programu BizSpark Plus przez światowego giganta informatycznego, firmę Microsoft. Program ten ma na celu zmniejszanie różnic między małymi i nowymi firmami z dużym potencjałem rozwoju a dużymi firmami o ugruntowanej pozycji.

Gdynia w trosce o innowacje

            Pomorski Park Naukowo – Technologiczny mimo że nie jest typowym inkubatorem, a hubem organizacji biznesowo-naukowych posiada równie olbrzymią przestrzeń dla nowo powstałych firm, które chcą wprowadzać na rynek własne innowacje. Mają tu do dyspozycji zaplecze, którego nie znajdą nigdzie indziej - nowoczesne biura, prototypownie i laboratoria wyposażone w specjalistyczny sprzęt oraz konsultacje w informacji patentowej czy w ramach dyżurów ekspertów w danej dziedzinie.

.Jednym z młodszych centrów pomocy nowym przedsiębiorcom jest powstały  w 2015 roku Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości jako projekt realizowany przy udziale Gdyńskiej Fundacji Gospodarczej.

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda