mobile

BEKSIŃSKI NIEZNANY – wystawa w GTS

Fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego można oglądać do 4 lutego w Teatrze Szekspirowskim. Warto także uzupełnić wiedzę dotyczącą twórczości tego wyjątkowego artysty podczas wykładu multimedialnego, który odbędzie się 20. stycznia.

Marek Nowak
TAGI
BEKSIŃSKI NIEZNANY – wystawa w GTS

Wystawa ma z z założenia charakter dopełniający. Nie zobaczymy na niej najbardziej znanych prac artysty czyli mrocznych fantastycznych obrazów, które przez swą niesamowitą siłę wyrazu stały się jego znakiem rozpoznawczym. Na wystawie prezentowane są wczesne fotografie Zbigniewa Beksińskiego oraz fotomontaże i stworzona za pomocą komputerowa grafiki stworzone po 1996 roku. Łącznie ponad 100 prac.

– Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – podkreśla Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.

Wyjątkowe jest także szerokie spektrum propozycji – zarówno samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów towarzyszących. Umożliwia to poznanie nieznanych dotąd szerzej epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej.

Wykład multimedialny, który odbędzie się w sobotę 20.01 oparty jest natomiast o archiwalne materiały związane z życiem artysty. Poprowadzi go Janusz Barycki, prezes Fundacji "Beksiński". Będziemy mogli prześledzić wówczas drogę twórczą Beksińskiego aż po ostatni namalowany obraz. Prowadzący omówi również style i kierunki, w jakich działał artysta, przedstawi jego wypowiedzi i prace z poszczególnych okresów twórczości.

Wykład da możliwość przyjrzenia się twórczości Beksińskiego oraz jej recepcji przez pryzmat sztuk wizualnych, filmu oraz muzyki. Będzie też szansą do zapoznania się z tematem analizy dzieła sztuki. Nakreśli sylwetkę artysty nie tylko na podstawie jego dzieł, ale również poprzez przyjęcie szerszej perspektywy. Omówione zostaną istotne kierunki w sztuce XIX i XX wieku – jak impresjonizm, surrealizm, abstrakcja, socrealizm, pop-art oraz nawiązania do twórczości innych artystów: Jana Vermeera, Arnolda Böcklina, Salvadora Dali, Artura Grottgera, Tadeusza Brzozowskiego czy Andy’ego Warhola.

Wykład będzie też okazją do dyskusji na temat twórczości i postawy życiowej Zdzisława Beksińskiego.

Warto wspomnieć, że Ewa i Janusz Baryccy od lat badają i dokumentują jego twórczość, a prezentowana w Teatrze Szekspirowskim wystawa gościła wcześniej między innymi w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie (UW). Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za Beksińskim Nieznanym wszędzie, gdzie ma się pojawić.

Tej wystawy nie można przegapić.

Wystawa w GTS czynna jest w godzinach 14:00 – 20:00

Bilety: 15 i 25 złotych

Początek wykładu: 20 stycznia 2018 godzina 16:00

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda