Będą zmiany w 500 +?
O programie dotacyjnym dla rodzin z dziećmi pod nazwą „Rodzina 500 plus”, jest głośno od czasu, kiedy wszedł on w życie. Jak się okazuje już od nowego roku 2018 ponownie ten temat powrócił do dyskusji. Dlaczego? Jakich zmian należy się spodziewać? Czy program nadal pozostanie? Czemu mają służyć wszystkie zmiany?
Pierwsza i najważniejsza modyfikacja dotyczy zmiany realizatorów programu. Wcześniej wszystkim zajmowali się marszałkowie województw, a obecnie obsługą programu zajmą się wojewodowie. Oznacza to, że Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej przekazują wszystkie sprawy dotyczące programu „Rodzina 500 plus” urzędom wojewódzkim. Jeżeli ktoś chciałby się skontaktować w sprawie indywidualnej, to powinien kierować pytania do Urzędu Wojewódzkiego już od 1 stycznia 2018 roku.
Jednak resort podkreśla, że nie będzie rozpatrywał odwołań, czy zażaleń związanych z decyzją lub postanowieniami dotyczącymi wypłaty świadczenia „Rodzina 500 plus”.
Kolejną zmianą w programie jest kwestia rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jeżeli rodzic chciałby otrzymać świadczenie, to koniecznie musi do dokumentów dołączyć tytuł wykonawczy, ustalający alimenty na dziecko pochodzące od drugiego rodzica. Taki tytuł może wystawić jedynie sąd. W przypadku braku oświadczenia o alimentach, urząd i tak będzie zmuszony wezwać rodzica, aby w przeciągu 3 miesięcy je dostarczył.
Do programu nadal można dołączyć w każdej chwili, jednak wypłatę świadczenia z wyrównaniem od października, dostaną tylko osoby, które złożyły wniosek najpóźniej do końca października ubr.
Ważne jest, aby rodzice informowali o każdej zmianie wpływającej na prawo do świadczenia, głównie dotyczy to miejsca zamieszkania. Jeżeli wnioskodawca przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to urzędnicy zobowiązani są do sprawdzenia, czy nie występują przepisy o koordynacji systemu zabezpieczeń społecznych. Wyjątkiem są wyjazdy o charakterze turystycznym, związane z rozpoczęciem kształcenia się dziecka, lub w przypadku leczenia.
Bez zmian pozostaje sposób składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Czyli za pomocą portalu informacyjno – usługowego MRPiPS, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Nadal program „Rodzina 500 plus” pozostaje świadczeniem nieopodatkowanym i przyznawanym na drugie oraz kolejne dziecko do 18 roku życia.
Jeżeli chodzi o kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku, to wynosi ono 800 lub 1200 zł przy dziecku niepełnosprawnym. Ma to zapobiec kwestii manipulowania przez rodziców wysokością swoich dochodów. Decyzja ta została podjęta z powodu licznych deklaracji zaniżonego dochodu w oświadczeniu. Szczególnie dotyczy to osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczających się za pomocą karty podatkowej, lub ryczałtu ewidencjonowanego. Bardzo często okazywało się, że podane dochody są niezgodne ze stanek faktycznym.
Wszystkie te zmiany mają zapewnić zdecydowanie lepszą organizację przy rozpatrywaniu wniosków oraz spowodować, że będą one rozpatrywane terminowo.
Źródło fotografii : NBP