mobile

Beata Ewa Białecka. Ave Kobieta

„Beata Ewa Białecka. Ave Kobieta” w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest przeglądem twórczości malarskiej gdańszczanki – Beaty Ewy Białeckiej.

Informacja prasowa/Muzeum Narodowe w Gdańsku
TAGI
Beata Ewa Białecka. Ave Kobieta

Artystka jedynym i wyłącznym tematem swoich obrazów uczyniła kobietę. Białecką nie interesuje jednak portret – istotne dla niej jest zobrazowanie, tego, co składa się na kobiecość i buduje jej siłę, określa status, mówi o kondycji i rolach, jakie odgrywa we współczesnym świecie. Bohaterki jej obrazów to postaci współczesne: Marta (2006), Mdłości (2012), mitologiczne: Artemida (2008), Porwanie Europy (2004) a także święci chrześcijańscy: Dobry pasterz (2007), Sebastian (2007). W szerokim wachlarzu kobiecych przedstawień wyjątkowe miejsce zajmuje matka, czego przykładem mogą być obrazy Dwie Matki (2008) czy Gravida (2014). Uniwersalną formę przedstawień artystka osadza we współczesnym kontekście. Często do postaci matek, przyjaciółek, dziewczynek dołącza komentarz – banderole ze sloganami oraz cytatami reklamowymi damskich firm odzieżowych: Ikar – be inspired (2004), Atu (2006).

Z jednej strony jest to malarstwo pełne treści oraz emocji, z drugiej, formalnej – chłodne i surowe, prawie monochromatyczne. W ostatnich latach malarka dopełnia swoje  oleje  tradycyjnym, pełnym haftem. Ta traktowana jako wyłącznie kobiece zajęcie technika odgrywa istotną rolę w obrazowej narracji, potęguje wymowę i dramatyzm przedstawienia.

Białecka jest się artystką wyjątkową. Stworzyła oryginalny i wyrazisty styl. Wyróżnia ją niezwykła zdolność twórczej kontaminacji tradycji dawnego malarstwa, chrześcijańskiej ikonografii ze współczesną narracją i perfekcyjnym warsztatem.

Beata Ewa Białecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień: złota odznaka Primus Inter Pares (ASP w Krakowie), nominacja do Paszportu „Polityki”, dwukrotna finalistka konkursu „Obraz Roku” (Królikarnia/Muzeum Narodowe w Warszawie, 2003, 2005), wyróżnienie  w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień” (2003), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na VI Triennale Sztuki Sacrum „Sztuka wobec zła” (Częstochowa, 2006), Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego (Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, 2006), wyróżnienie Redakcji kwartalnika ARTLUK (2010). Swoje prace prezentowała na ponad 20 indywidualnych wystawach w Polsce, Niemczech oraz USA i na ponad 40 wystawach zbiorowych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii.

Na wystawie, której towarzyszyć będzie katalog, zostanie zaprezentowanych 57 obrazów.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda