Autor pomnika Jana Heweliusza nagrodzony
Dziś, 3 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Na Miejscu w Gdańsku (ul. Słowackiego 19) zostanie otwarta wystawa z okazji jubileuszu trzydziestolecia pracy twórczej Jana Szczypki. Podczas wernisażu artysta otrzyma Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Jan Szczypka to rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzący Pracownię Podstaw Rzeźby dla I i II roku i Technologii metalu dla studentów Wydziału Rzeźby i Intermediów oraz Wydziału Wzornictwa. Szczypka tworzy prace m.in. z brązu, cynku, aluminium czy żeliwa. Znawcy rzeźbiarstwa określają jego dzieła jako wysmakowane i o oryginalnych rozwiązaniach formalnych. Artysta uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach, konkursach i sympozjach krajowych i zagranicznych. Zdobył także liczne nagrody w prestiżowych konkursach artystycznych. Jest autorem wielu ważnych dla Gdańska dzieł m.in. pomnika Jana Heweliusza, tablicy upamiętniającej Aleksandra Humboldta na Długim Pobrzeżu, popiersia Józefa Konrada Korzeniowskiego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz tablicy z Herbem Wielkim Miasta Gdańska w Ratuszu Miasta Gdańska.
O laureacie:
Urodzony 11.02.1962 w Jordanowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i Wydziału Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dyplom w 1987 roku. Wyróżniony I nagrodą na ogólnopolskim pokazie dyplomów w warszawskiej Zachęcie. Twórczość z zakresu rzeźby i medalierstwa. Swoje prace realizuje głównie w metalu, wciąż poszerzając swoją wiedzę na temat odlewnictwa i traktując technologię jako dalszy ciąg procesu twórczego. Pracuje w brązie, cynku, aluminium, żeliwie, poszukując własnych rozwiązań formalnych, a także możliwości ekspresyjnych, fakturalnych i kolorystycznych metalu. Sympozja rzeźbiarskie, którym towarzyszą wysokie temperatury związane z odlewnictwem, przeplata sympozjami rzeźby w śniegu, w których uzyskuje prestiżowe krajowe i zagraniczne nagrody.
Prowadzi pracownię Podstaw Rzeźby dla I i II roku na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Organizator V Międzynarodowych Konferencji poświęconych problematyce odlewnictwa artystycznego i XVII edycji Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych w latach 2001–2017, w których uczestniczyło ponad 450 studentów i pedagogów z Polski, USA, Anglii, Włoch, Grecji, Portugalii, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Czech i Słowacji. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw, konkursów i sympozjów krajowych i zagranicznych, laureat wielu nagród.
Fotografia: Urząd Miejski w Gdańsku