mobile

Artyści i ludzie biznesu ożywiają przestrzeń miasta

Jakie są doświadczenia miast kreatywnych? Gdzie jest w nich sztuka? Dyskusja, w której udział wezmą przedstawiciele świata biznesu i kultury z Polski i z Austrii, zakończy cykl spotkań i warsztatów Kultura Spotyka Biznes realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Spotkanie odbędzie się 27 października o godz. 18.00 w Sztuce Wyboru przy ul. Słowackiego 19.

Informacja prasowa
TAGI
Artyści i ludzie biznesu ożywiają przestrzeń miasta

Idea miast kreatywnych od kilku lat pojawia się w coraz większej liczbie strategii miejskich jako sposób na rozwój dzielnic i podniesienia jakości życia ich mieszkańców. - Podczas dyskusji, w ślad za autorem koncepcji klasy kreatywnej, Richardem Floridą, krytycznie przyjrzymy się konsekwencjom i mechanizmom działań związanych z rozwojem miast kreatywnych – zapowiada Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Ciekawym przykładem działania inwestora prywatnego w przestrzeń miejską (nieczynną fabrykę pieczywa) będzie opowieść Waltera Asmusa na temat zmiany Ankerbrotfabrik (www.brotfabrik.wien) w przestrzeń przeznaczoną dla kultury. Ten fragment spotkania odbędzie w formie wideokonferencji z Wiedniem w ramach Dni Austrii.

- Spojrzymy na problem z perspektywy działania w przestrzeni miast dwóch obszarów aktywności koniecznych do rozwoju miasta kreatywnego - kultury i sztuki oraz biznesu, a szczególnie tego, co dzieje się na ich styku. Podczas dyskusji podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy rzeczywiście idea miasta kreatywnego jest metodą, którą można zastosować w każdym miejscu? Jakie są konsekwencje rozwijania polityk publicznych wokół tej idei? Czy w kreatywnych miastach żyje się lepiej, a jeśli tak, to dlaczego? - mówi Brylowska.

W dyskusji wezmą udział:

  • dr Marcin Poprawski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Regionalnego Obserwatorium Kultury w Poznaniu, autor badań dotyczących polityk kulturalnych, lokowania nowych instytucji kultury i efektu „creative spillovers”,

  • Magdalena Smolak, Startup Community Manager z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter,

  • Maciej Mazerant, redaktor naczelny Magazynu Purpose, który opisuje działania branży kreatywnej,

  • Stanisław Szultka, autor badań dotyczących powiązań miedzy sektorem kultury a przemysłami kreatywnymi w Polsce,

  • Agata Wittchen-Barełkowska, prezeska NU Foundation z Poznania zajmującej się wspomaganiem biznesowym sektora kultury i sztuki oraz łączeniem środowisk kultury i biznesu,

  • Maciej Trzebeński Dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi, który podzieli się doświadczeniami praktycznymi dotyczącymi przestrzeni postindustrialnych wykorzystywanych na cele artystyczne i kulturalne w Art Inkubatorze,

  • Walter Asmus (gość w ramach Dni Austrii), prywatny inwestor z Wiednia, który powołał do życia Ankerbrotfabrik.

Wydarzenie jest częścią programu Kultura spotyka biznes dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Rozwój sektorów kreatywnych".

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda