Ambitne kino Schroetera w Łaźni
Od 7 do 11 listopada w CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto) odbędzie się przegląd filmów Wernera Schroetera. Na projekcje i spotkania z zaproszonymi gośćmi wstęp jest wolny. Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.
Przegląd Wernera Schroetera jest kolejnym, czwartym etapem długofalowego projektu Goethe-Institut i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, prezentującego sylwetki i twórczość mało znanych i niepokazywanych w Polsce, lecz wybitnych niemieckich reżyserów filmów eksperymentalnych. Tym razem zgromadzeni będą rozmawiać i oglądać dzieła niemieckiego reżysera filmowego i teatralnego, jednego z najważniejszych twórców niemieckiego kina.
– Bez Schroetera nie do pomyślenia byłby Daniel Schmid, nie byłoby Ulrike Ottinger, również Walter Bockmayer miał okazję uczyć się na jego filmach. Cały szereg osób wywodzących się ze Szkoły Filmowej w Monachium robił filmy stanowiące przymiarki do Schroetera, od Eberharda Schuberta po Bernda Schwamma. We Francji są reżyserzy, dla których Schroeter jest równie ważny co Sternberg, nie bez racji zresztą – pisał w 1979 roku Rainer Werner Fassbinder.
Schroeter był zafascynowany operą, szczególnie twórczością Marii Callas i koncepcją performansu. Początkowo tworzył filmy pozbawione narracji, by później przejść do narracji fragmentarycznej i eliptycznej eksplorującej tematy miłości i śmierci oraz ich niebezpiecznych powiązań. Muzami Wernera Schroetera oprócz Marii Callas była także queerowa diwa, Magdalena Montezuma i Isabelle Huppert, dla których tworzył swoje kolejne filmowe projekty. W roku 2008 reżyser otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Werner Schroeter w swoich dziełach pokazywał przeżycia wewnętrzne bohaterów, ich napięcia, rozdarcia, pragnienia, a także poszukiwania miłości i prawdy o sobie samym przy użyciu emocji, za pomocą gestów i zakomponowanych pozach zatrzymanych w chwili, bardziej przypominających fotografie niż ujęcia filmowe. Muzyka, która była bardzo ważna w twórczości artysty, nie tylko z uwagi na fascynację operą, podkreślała lirykę i nastroje bohaterów. Słowa, dialogi i monologi w jego filmach zaś funkcjonują jako zbiory poezji.
PROGRAM PRZEGLĄDU WERNERA SCHROETERA:
-GDAŃK / ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto, Gdańsk, laznia.pl
07.11.2017, godz. 18:00, MALINA, 1991, reż. Werner Schroeter, 125 min.
08.11.2017, godz. 18:00, PALERMO CZY WOLFSBURG, 1980, reż. Werner Schroeter, 180 min.
09.11.2017, godz. 18:00, DWA, 2002, reż. Werner Schroeter, 121 min.
10.11.2017, godz. 18:00, TA NOC, 2008, reż. Werner Schroeter, 121 min.
11.11.2017, godz. 18:00, MONDO LUX – filmowe światy Wernera Schroetera, 2011, film dokumentalny, reż. Elfi Mikesch, 97 min.
Wstęp wolny.
Filmy z polskimi napisami.
Zaproszeni goście: Michelle Langford, Monika Pomirska, Frieder Schlaich, Agnieszka Trąbka.
Kuratorki przeglądu: Renata Prokurat, Jolanta Woszczenko
Fotografia: CSW Łaźnia