mobile
REKLAMA

85. Urodziny Dworca Morskiego

Niezwykły spektakl-słuchowisko, odgłosy odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięki ulicy w Nowym Jorku, listy emigrantów czytane przez Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza. Tego wszystkiego będziemy mogli doświadczyć podczas 85. urodzin Muzeum Emigracji już 8 grudnia.

Informacja prasowa/www.gdynia.pl/Marta Jaszczerska
TAGI
85. Urodziny Dworca Morskiego

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie z otwartego tego dnia budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki.
 
W tym roku urodziny Dworca Morskiego to święto, podczas którego wraz z zaproszonymi artystami i uczestnikami będzie można wyruszyć w pełną emocji i wzruszeń podróż w czasie i przestrzeni. Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego będą listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji.
 
- Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza, którzy na żywo czytać będą wybrane fragmenty listów emigrantów, świadectw indywidualnych ludzkich losów – mówi Jakub Szałek, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
Aby oddać emocje towarzyszące emigrantom zarówno z końca XIX wieku jak i współczesnym, na potrzeby spektaklu zostało starannie wyselekcjonowanych 30 listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
- Spektakl-słuchowisko odbędzie się w technice binauralnej – dodaje Jakub Szałek, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki, przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku dokąd przybywali emigranci. W ten sposób wykreowany zostanie dźwiękowy świat, zapisany w listach Polaków opuszczających kraj.

Widowisko odbędzie się przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo przez zaproszonych do współpracy muzyków. Spektaklowi towarzyszyć będzie również specjalnie przygotowana oprawa wizualna.

Muzeum Emigracji w Gdyni
8 grudnia, godz. 19.00,
Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda