mobile
REKLAMA

Zlot ptaków w PPNT

Gdynia zaprasza do siebie ptaki już od 23 lat. Dziś licznie zgromadziły się w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym na gali rozdania nagród w dorocznym konkursie edukacyjnym. Przybyły te namalowane przez dzieci, te z opowieści autora książek Jacka Karczewskiego, ale i żywe sowy wraz z opiekunką Sowią Duszą.

Informacja prasowa
Zlot ptaków w PPNT

To już 23. edycja konkursu dla miłośników ptaków „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, skierowanego przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, który jak mawiał klasyk Tytus de Zoo – ucząc bawi, bawiąc uczy. Uczniowie biorący udział w konkursie świetnie się bawią wykonując prace plastyczne oraz otrzymują solidną dawkę wiedzy obejmującej takie aspekty, jak opieka nad zwierzętami, właściwe dokarmianie, rozpoznawanie gatunków i ich biologii. Z pierwszych uczestników konkursu wyrośli już dorośli ornitolodzy, miłośnicy przyrody i artyści czerpiący inspirację ze świata ptaków.
 

Gdynia to miasto wtopione w środowisko naturalne. Pięćdziesiąt procent lasów, wiele gatunków, także ptaków, dlatego już po raz dwudziesty trzeci podsumowujemy konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni". Konkurs, który najczęściej polegał na wykonywaniu karmników i budek lęgowych dla ptaków, które później były instalowane w gdyńskich dzielnicach. Tym razem ze względu na pandemię formuła konkursu została nieco zmieniona. Zaprosiliśmy młodych gdynian, i nie tylko, bo mieliśmy również uczestników spoza naszego miasta, do składania w konkursie prac graficznych. Najciekawsze z nich trafią do drugiej części książki „Zapraszamy ptaki do Gdyni". Ta książka zostanie wkrótce wydana i będzie ciekawym materiałem edukacyjnym, a jednocześnie nagrodą dla tych młodych ludzi za zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, któremu podlega Wydział Środowiska – organizator konkursu.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie ilustracji przestawiających jednego ze wskazanych w regulaminie ptaków solo oraz na tle Gdyni, a także napisanie sześciozdaniowej historii o przedstawionym gatunku.

Na konkurs wpłynęło 290 zgłoszeń, a że każdy uczestnik miał wykonać 2 prace, dało to imponującą liczbę niemal 600 barwnych i różnorodnych ilustracji – rysunków, malunków i kolaży. Dzieci zaprosiły na swoje dzieła biegusy, drozdy, dzwońce, gołębie, jaskółki, jemiołuszki, kopciuszki, kowaliki, kwiczoły, pliszki, puszczyki, raniuszki i bardzo popularne sikory modre. Jednak najchętniej goszczonym na pracach ptakiem był gil - został przedstawiony aż 71 razy! Uczestnicy zabrali odbiorców nie tylko do świata ptaków, ale i na wyprawę po ciekawych zakątkach miasta, na tle których przedstawiali swoich skrzydlatych bohaterów. 

Podczas gali w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym autorom najlepszych prac zostały wręczone nagrody rzeczowe w postaci kolekcjonerskich gadżetów oraz pomocy naukowych wspierających pasję przyrodniczą, a każdy uczestnik konkursu otrzymał książkę autorstwa Andrzeja G. KruszewiczaAgnieszki Kochanowskiej i Joanny Czaplewskiej „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, która miała premierę w 2019 roku. Pięknie ilustrowana książka przedstawia różne ptaki na tle gdyńskich krajobrazów i charakterystycznych miejsc. Znajdują się w niej opisy kilkunastu gatunków. Opowiada też o tym, czym karmić naszych skrzydlatych przyjaciół, jak budować budki i gdzie je umieszczać. To podsumowanie wiedzy przekazywanej przez dwie dekady w ramach konkursu i akcji „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.

Gali wręczenia nagród towarzyszyły niezwykłe spotkania. Jako że ptakiem przewodnim tegorocznej edycji został puszczyk, o sowach opowiadał Jacek Karczewski – niezwykły Ptasiarz, jak o sobie mówi autor książek o ptakach – przebojowej „Jej wysokości gęsi” i momentami gotyckiej „Nocy sów”, który jest także założycielem stowarzyszenia „Jestem na pTak”, zajmującego się ochroną ptaków w Polsce.

Honorowymi gośćmi uroczystości były ptaki – puszczyk o imieniu Stich i sowa płomykówka o imieniu Gaja, które przybyły ze swoją opiekunką Sowią Duszą, która przedstawiła uczestnikom gali te wspaniałe stworzenia, opowiedziała, jak je chronić oraz zaprosiła dzieci do przyjrzenia się im z bliska.

Jury w składzie: Dorota Marszałek-Jalowska (zastępca Naczelnika Wydziały Środowiska), Agata Madejska (podinspektor w Wydziale Środowiska), Izabela Pydo (projektantka i edytorka książek, Fab Lab) i Joanna Czaplewska (autorka ilustracji) przyznało, poza zapowiedzianymi w regulaminie 20 nagrodami głównymi, także 12 wyróżnień oraz 5 nagród specjalnych.
 

- Wziąłem udział w tym konkursie, bo ptaki są bardzo ważne w ekosystemie i trzeba promować traktowanie ich, można powiedzieć, z szacunkiem. Na konkurs zrobiłem rysunek przedstawiający gila – mówi jeden z laureatów Bartosz Balcerowicz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdyni.

 

Nagrody główne:

Lena Koziura, Alicja Podgórniak, Lilianna Lotkowska, Michał Kozak, Bartosz Balcerowicz, Agnieszka Talarczyk, Antonina Dębek, Jagoda Witt, Sofiia Mykhno, Magdalena Szcześniak, Milena Myślisz, Olga Samujło, Franciszek Kociemba, Magdalena Gajos, Zofia Wojewódka, Natalia Pawłowska, Patrycja Ponka, Piotr Witkowski, Horacy Miotk, Adam Ryan.


Wyróżnienia:

Łucja Szweda, Szymon Gruszczyński, Eryk Rak, Victor Sanchez Campo, Aleksandra Redlak, Michał Januszewski, Borys Gorczyński, Jakub Olejnik, Marta Hendzel, Wojciech Mietlicki, Weronika Portée, Zbigniew Okrój, Iga Wojtacha.


Nagrody specjalne:

Miła Anna Urbanek, Antoni Kaszuba, Antoni Kulaszewicz, Łukasz Pyzio, Sandra Sikorska.


Ptaki do Gdyni zapraszali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z 27 szkół podstawowych, 2 przedszkoli, 6 szkół średnich i 2 ośrodków specjalnych. Nie byli to tylko mieszkańcy Gdyni - na konkurs wpłynęły prace również z Gdańska, Lęborka i Warszawy!

Zwycięskie szkoły:

I miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 21 w Gdyni, której uczniowie zgłosili do konkursu 45 prac
II miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 20 w Gdyni, której uczniowie zgłosili do konkursu 29 prac
III miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 29 w Gdyni, której uczniowie zgłosili do konkursu 24 prace 

Fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda