mobile
REKLAMA

Zgłoś urodzenie dziecka bez wychodzenia z domu

Rząd poparł projekt ustawy Ministerstwa Cyfryzacji, który pozwoli między innymi na uruchomienie e-usługi umożliwiającej zgłoszenie urodzenia dziecka przez internet. Dzieki temu rodzice pozbędą się uciążliwego obowiązku osobistego stawiania się w urzędzie stanu cywilnego w celu zgłoszenia narodzin nowego członka rodziny.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Zgłoś urodzenie dziecka bez wychodzenia z domu

Już od 1 czerwca 2018 roku rodzice będą mogli skorzystać z uproszczenia w formalnościach załatwianych w urzędzie stanu cywilnego. Obecnie, aby zarejestrować dziecko, młodzi rodziciele muszą osobiście składać wizyty w urzędzie stanu cywilnego, po wejściu w życie nowych przepisów będą mogli to zrobić w formie elektronicznej, bez wychodzenia z domu.

Zgłoszenie narodzin dziecka ma również zawierać oświadczenie o wyborze imienia dla dziecka. Po zarejestrowaniu urodzenia maluszka w urzędzie stanu cywilnego, osobie zgłaszającej ten fakt zostanie przesłany w postaci papierowej bądź elektronicznej odpis aktu urodzenia dziecka, a także powiadomienie o nadanym mu numerze PESEL oraz zaświadczenie o jego zameldowaniu, o ile wystąpią przesłanki do nadania takich kwestii.

W funkcjonujących dotychczas przepisach oraz rejestrach publicznych brakowało też mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami, co utrudniało między innymi realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 Plus.

Nowelizacja przepisów zakłada dodanie numerów PESEL rodziców, o ile zostały im nadane w akcie urodzenia dziecka. Dzięki temu zostaną wprowadzone jednoznaczne relacje pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami wpisanymi w akcie urodzenia. Według autorów projektu, umożliwi to łatwiejsze i szybsze wnioskowanie obywatelom korzystającym z programów pomocowych. Według projektu, nowe rozwiązanie ma obowiązywać już od 1 grudnia 2018 roku.

Źródło fotografii: http://www.babymeble.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda