mobile

Z czym się je biznes gastronomiczny?

Masz pomysł, ale nie wiesz jak wypromować swój biznes gastronomiczny i zdobyć pierwszych klientów? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą w początkach działalności gospodarczej.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Z czym się je biznes gastronomiczny?

Branża gastronomiczna w Polsce ciągle się rozwija. W ubiegłym roku urosła o 5,7%, zaś w poprzednich latach również utrzymywał się trend zwyżkowy. Jednak prowadzenie restauracji czy baru wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań. Największy odsetek zamkniętych lokali notowany jest w ciągu pierwszych dwóch lat działania i sięga nawet 60%.

Po obmyśleniu ogólnej koncepcji lokalu gastronomicznego, powinno się przejść do planowania szczegółów, które pozwolą na zbudowanie odpowiedniego planu biznesowego. Im bardziej szczegółowy i przemyślany będzie plan, tym jest większa szansa na sukces. Pierwszym krokiem jest zamysł. Trzeba wiedzieć czy będzie to restauracja, bar z kebabem, kawiarnia czy może bar szybkiej obsługi. Pod uwagę w tym punkcie należy wziąć koszty, jakimi się dysponuje. Im większy lokal tym większa inwestycja finansowa. Po zdecydowaniu się na konkretny lokal, należy rozważyć opcję czy będzie to własny biznes czy może franczyza. Zawsze istnieje opcja, aby taki lokal gastronomiczny otworzyć z kimś do spółki, wówczas koszty rozkładają się równomiernie. W tym momencie należy rozważyć wszelkie scenariusze, przede wszystkim pod względem finansowym. Trzeba mieć wizję otwarcia takiego biznesu.

Kolejnym niepodważalnie ważnym punktem, który należy rozważnie rozważyć się lokalizacja lokalu. Trzeba się zastanowić jak jego położenie będzie miało wpływ na ogólną koncepcję. Słabo wyglądałaby ekskluzywna restauracja w pobliżu uniwersytetu czy bar z fast food’em w sąsiedztwie z ambasadą czy inną wyższej rangi instytucją. Lokalizacja jest bardzo ważna. Musimy wiedzieć do kogo kierujemy swoją ofertę, kogo chcemy zachęcić by odwiedził nas lokal. Dobre położenie lokalu to połowa sukcesu. Po wyborze lokalizacji w mieście należy podjąć decyzję o tym, czy kupujemy lokal na własność, czy wynajmujemy od osoby prywatnej lub od miasta. Jest również opcja dzierżawy.

Następnym krokiem są formalności, jakie należy spełnić, aby dany lokal nadawał się pod działalność gastronomiczną. W tym celu najlepiej jest poradzić się specjalistów w tej kwestii czy też prawników. Warto także odwiedzić lokalny oddział Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej czy wejść na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie z pewnością są zamieszczone potrzebne informacje. Ważną kwestią jest przygotowanie miejsca do ustawienia i montażu wyposażenia. Należy sprawdzić instalacje do urządzeń, skonsultować się z odpowiednimi fachowcami, tj. hydraulikiem czy elektrykiem.

Gdy kwestie prawne, formalne i techniczne zostaną w pewien sposób przetrawione to należy zorientować się w pobliskiej konkurencji i w jakiej znajdują się sytuacji. Zdecydowanie lepiej jest otworzyć coś nowego z inną kuchnią niż pozostałe lokale, a nie kolejna chińska restauracja czy pizzeria. Ważną kwestią jest odpowiednia akcja promocyjna oraz nazwa, która odpowiednio wpłynie na odbiorcę. Po wyborze odpowiedniego profilu lokalu gastronomicznego, zespołu ludzi to kolejny krokiem jest wybór menu. Trzeba tak je zbudować, aby były to dania przygotowywane na bieżąco, nieprzetworzone i ze świeżych produktów. Tutaj sprawdzi się stara dobra zasada- „więcej nie oznacza lepiej”. Mniej może być kluczem do sukcesu! Lepiej stać się mistrzem w pewnych konkretnych kwestiach niż rzucić się na głęboką wodę i zbudować menu na kilka stron A4.

Nikt nie zagwarantuje, że biznes się powiedzie, ale warto mu pomóc. Jeśli przemyślisz dobrze swoją koncepcję, postarasz się wyjść naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych gości, dasz im coś, czego nie mogą otrzymać od kogoś innego- będziesz miał dużą szansę na powodzenie. Postaraj się stworzyć miejsce, które sam pokochasz, będzie odzwierciedlać Ciebie i Twoją duszę. Zadbaj, aby Twoi goście byli zadbani, syci i szczęśliwi, a Ty będziesz mieć pewność, że wrócą do Twojego lokalu i przyprowadzą ze sobą kolejnych!

Źródło fotografii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuchnia_grecka#/media/File:Mousakas.jpg

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko