mobile

Wszystkie łapy na pokład, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu dogoterapii

Badania naukowe potwierdzają, że obecność psa pozytywnie wpływa m.in. na zdrowie fizyczne, samopoczucie i wiarę we własne możliwości stanowiąc cenne uzupełnienie procesu leczenia dorosłych i dzieci. Od 2017roku firma Mars Polska i fundacja Dr Clown realizują ogólnopolski program zajęć połączony z Terapią śmiechem. W tym roku w 20 szpitalach w całym kraju w zajęciach z udziałem czworonożnych asystentów wzięło udział 4900 dzieci.

Maciej Ostrowski
Wszystkie łapy na pokład, czyli podsumowanie ogólnopolskiego programu dogoterapii

Dogoterapia staje się w naszym kraju coraz popularniejszym sposobem wspierania leczenia i rehabilitacji. Firma Mars Polska razem z Fundacją Dr Clown organizowała zajęcia, w których od 2017roku wzięło udział już 7500 pacjentów. W ciągu trzech lat liczba pacjentów, którzy dzięki mocy merdającego psiego ogona odzyskali pogodę ducha wzrosła więc sześciokrotnie. Tylko w tym roku zorganizowano 327 zajęć dla 4900 pacjentów psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii i okulistyki.

Na Pomorzu partnerami akcji zostało : Przedszkole dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Klinika Hematologii i Onkologii przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Z końcem roku z zajęć z dogoterapii skorzystają też najmłodsi leczeni w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku oraz dorośli pacjenci Gdańskiego Centrum Onkologii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.

Już od 50 lat wiemy, że obecność psów zmniejsza poziom stresu, co bezpośrednio przekłada się na szybszą rekonwalescencję po chorobach i zabiegach. Dlatego udział w zajęciach prowadzonych przez certyfikowanych opiekunów specjalnie wyszkolonych psów jest zalecany w przypadku rekonwalescencji zarówno urazów fizycznych, jak i tych natury psychicznej. Dla dzieci zabawa z przyjaznym czworonogiem to okazja, by chociaż na chwilę uciec od bólu i pobytu w szpitalu. Bezwarunkowa miłość i przyjaźń psów motywuje najmłodszych do udziału w ćwiczeniach. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie zabawy z psem nasz organizm produkuje więcej oksytocyny, czyli hormonu szczęścia. Poziom kortyzolu, hormonu stresu spada. Na ludzi dokładnie tak samo działa… uśmiech. Dlatego już od 20 lat w ramach akcji „Terapia Śmiechem” wolontariusze Fundacji Dr Clown odwiedzają pacjentów polskich szpitali. Radość i pogoda ducha pozwalają chociaż na chwilę oderwać się od szarej, szpitalnej rzeczywistości.

- Dzięki współpracy z Mars Polska mogliśmy uzupełnić naszą działalność o program dogoterapii. Początkowo zajęcia prowadzono tylko w 5 placówkach. Dziś w programie uczestniczy przeszło 20 szpitali i ośrodków terapeutycznych z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Szczecina, Bielska-Białej i Lublina. Niesamowicie jest patrzeć, jak kontakt z psem uspokaja, otwiera i relaksuje. Nie raz byłam świadkiem wzruszających chwil. Zdarza się, że dzieci przytulają psa szepcząc „jak dobrze, że jesteś”, zdarza się, że nie chcą opuścić szpitala w oczekiwaniu na następną okazję do zabawy z czworonożnym przyjacielem - podsumowała Agata Bednarek, prezes Fundacji „Dr Clown.”

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda