mobile
REKLAMA

To jedyny taki sprzęt w Polsce i drugi w Europie. Trafił do szpitala w Wejherowie

Pierwszy taki w Polsce robot do implantacji endoprotez, o wartości ponad 5,1 mln zł, dotarł do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. To nowoczesne urządzenie, które ułatwia operacje i skraca czas rekonwalescencji pacjentów

Jakub Bielawski
To jedyny taki sprzęt w Polsce i drugi w Europie. Trafił do szpitala w Wejherowie

Jedyny w swoim rodzaju robot

Robot, który pomaga w operacjach stawów, trafił do szpitala w Wejherowie. Został on zaprezentowany w środę, 18 października 2023 r., podczas uroczystości w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy. Wśród gości byli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i dyrektor spółki Szpitale Pomorskie Andrzej Kozłowski.

To pierwszy taki sprzęt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Dzięki niemu lekarze mogą dokładniej i bezpieczniej wszczepiać endoprotezy pacjentom z problemami z biodrami lub kolanami. To kolejna inwestycja w Szpitalach Pomorskich dofinansowana z budżetu województwa pomorskiego.

Od prawie dekady Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu szpitala w Wejherowie nieustannie doskonali się w wykonywaniu operacji na najwyższym poziomie – mówi prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda. – Obecnie nasza spółka dysponuje personelem posiadającym niezbędną wiedzę, włączając w to tytuły naukowe, zaplecze kadrowe i lokalowe (nowy blok operacyjny), a przede wszystkim chęć do pracy na rzecz chorych, aby zapewnić pacjentom możliwie najlepszą usługę medyczną pod postacią aloplastyki stawowej, z zastosowaniem robotyki – podkreśla Jolanta Sobierańska-Grenda.

Lekarze sprawniej będą mogli operować

System robotyki do wykonywania endoprotez stawowych to nowoczesne rozwiązanie, które zwiększa precyzję i bezpieczeństwo operacji. Robot pomaga lekarzom dokładnie dopasować implanty do indywidualnych potrzeb pacjentów, co przekłada się na lepsze efekty leczenia i dłuższą żywotność sztucznych stawów. Wykorzystuje on także zaawansowane technologie obrazowania i nawigacji, dzięki czemu minimalizuje ryzyko błędów i powikłań.

Podczas operacji wykorzystywane jest ramię robotyczne nawigowane na podstawie badania tomografii komputerowej w czasie rzeczywistym, które pozwala chirurgowi na wykonanie cięć kostnych z niezwykłą dokładnością rzędu dziesiątej części milimetra, pozycjonowanie elementów endoprotezy z dokładnością <1 stopnia – wyjaśnia ordynator Oddziału ortopedii i traumatologii narządu Roman Grzybowski. – Taki zabieg z wykorzystaniem robota umożliwia też chirurgowi uniknięcie powikłań związanych m.in. z uszkodzeniem nerwów i naczyń, eliminując błąd ludzki – dodaje ordynator ortopedii.

Recepta na cywilizacyjną plagę?

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Jest to choroba, która niszczy stawy i powoduje ból, sztywność i ograniczenie ruchomości. Choroba ta jest schorzeniem cywilizacyjnym. Najczęściej chorują na nią osoby starsze, otyłe lub z urazami stawów.

Najbardziej narażone są stawy kolanowe i biodrowe. Leczenie tej choroby polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu postępowi zwyrodnienia. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja wymiany stawu, która wiąże się z dużym ryzykiem powikłań i długim okresem rekonwalescencji.

fot.Pomorskie.eu

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda