mobile

Świętujemy 89. urodziny Dworca Morskiego

Dworzec Morski obchodzi swój 89. jubileusz. Projekt budynku przygotował katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Pierwotnie była tam baza pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to perła architektury, w której mieści się Muzeum Emigracji. W tym roku urodziny dworca będziemy świętować w niedzielę, 11 grudnia.

informacja prasowa
Świętujemy 89. urodziny Dworca Morskiego

Dworzec Morski – obecnie siedziba Muzeum Emigracji – znajduje się w samym sercu gdyńskiego portu przy ul. Polskiej 1. Budynek powstał 8 grudnia 1933 roku według projektu katowickiego oddziału berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann.

Z okazji urodzin dworca w niedzielę, 11 grudnia o godz. 19.00 w Muzeum Emigracji odbędzie się koncert Małej Orkiestry Dancingowej pod dyrekcją Noama Zylberberga z gościnnym udziałem Jana Emila Młynarskiego. Artyści zabiorą gości w pełną emocji podróż w czasie i przestrzeni.

Koncert będzie znakomitą okazją do opowiedzenia o latach międzywojennych – czasach nadziei, marzeń i emigracji. W końcu to dzięki otwarciu Dworca Morskiego 8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie tu cumowały legendarne polskie transatlantyki, na których Polacy wyruszali w daleki świat.

W przedwojennej Gdyni, wraz z rozwojem miasta i portu, prężnie rozwijała się kultura. Regularnie gościli tu najpopularniejsi pionierzy polskiego jazzu oraz znani artyści z tamtych czasów.

Nowoczesny lokal rozrywkowy o nazwie Cafe-Dancing Melodyst miał tu jeden z najważniejszych przedwojennych band leaderów – Fred Melodyst. Prywatnie kompozytor był ciotecznym bratem Jerzego Petersburskiego oraz braci Henryka i Artura Goldów – twórców niezliczonych szlagierów tworzących polską kulturę muzyczną po dziś dzień.

Dwunastoosobowa Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem tamtych czasów. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Dzięki temu podczas koncertu zabytkowy hol Dworca Morskiego ponownie zabrzmi muzyką lat trzydziestych.

Gość specjalny

Razem z Małą Orkiestrą Dancingową gościnnie wystąpi Jan Emil Młynarski. To wybitny perkusista, wokalista, producent i radiowiec. Jego pasją jest polska muzyka rozrywkowa do 1949 roku.

Młynarski założył grupę „Warszawskie Combo Taneczne”, w której śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki i gra na bandżoli. Współtworzy również Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki.

Od ponad czterech lat prowadzi autorski program muzyczny w radiu, poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej do 1949 roku.

Bilety na urodziny Dworca Morskiego można kupić na stronie interticket.pl oraz w kasie Muzeum Emigracji.

Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

fot. gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda