mobile
REKLAMA

Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy. Było miło, przyjemnie i wzruszająco

Około 150 osób wierzenia prawosławnego na co dzień przebywających w miejskich punktach schronienia, zasiadło w niedzielne przedpołudnie, 24 kwietnia, przy wspólnym stole podczas śniadania wielkanocnego w Polsat Plus Arenie Gdańsk. Spotkanie przygotowało Miasto Gdańsk wraz z Fundacją Gdańską. Życzenia składał m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Informacja prasowa
Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy. Było miło, przyjemnie i wzruszająco

Śniadanie zostało przygotowane w sali Atom w Polsat Plus Arena Gdańsk. Było okazją do wspólnego spotkania osób, które przebywają w miejskich punktach schronienia przy ul. Wałowej, Grunwaldzkiej i Traugutta. Ugoszczono około 150 osób, uchodźców z Ukrainy, którzy w niedzielę, 24 kwietnia obchodzili Wielkanoc prawosławną. 

Życzenia zebranym złożyli zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak i Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. Podczas spotkania wystąpił chór ukraiński Vyrij, dzieci otrzymały upominki (słodycze). Atrakcją była możliwość obejrzenia gdańskiego bursztynowego stadionu i wejścia na trybuny. 

- Było miło, przyjemnie i wzruszająco - mówi Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej.

Niektórzy z zaproszonych gości dzielili się swoimi przeżyciami. Jedna z Ukrainek mówiła o dramatycznych wydarzeniach ze swojego miejsca zamieszkania i że od miesiąca nie ma informacji od swojego męża.

Na to szczególne śniadanie przygotowano tradycyjne potrawy, które pojawiają się na stołach podczas prawosławnej Wielkanocy. Część z nich jest taka sama jak podczas katolickiej Wielkanocy.

Na stołach pojawiły się sałatka jarzynowa, biała kiełbasa, chrzan, jajka, wędliny. Były tez bigos, pierogi z mięsem, ukraińska babka wielkanocna z rodzynkami.

Spotkanie trwało około dwóch godzin. Wszystkie osoby zostały przywiezione (a potem odwiezione) specjalnie przygotowanymi na tę okazję miejskimi autobusami. 

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.p

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda