mobile

Rugbistki z Gdańska mistrzyniami Europy. Historyczny sukces polskiego rugby

Reprezentacja Polski Rugby 7 kobiet zdobyła złoty medal mistrzostw Europy! Ten historyczny sukces zapewniły sobie na rozgrywanym w dniach 1-3 lipca turnieju w Krakowie. W drużynie narodowej wystąpiło aż 11 zawodniczek Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, trenerem złotej drużyny jest Janusz Urbanowicz, były świetny zawodnik Lechii Gdańsk.

Informacja prasowa

Decyduje klasyfikacja generalna

Do klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy kobiet Rugby 7 (rugby 7-osobowe) liczyła się łączna suma punktów zdobyta w turniejach w Krakowie w dniach 1-3 lipca oraz rozegranego tydzień wcześniej w Lizbonie. Polki w stolicy Portugalii wygrały, w Krakowie dotarły do finału.

Najważniejszy był półfinał ze Szkocją. Najważniejszy, bo zwycięstwo dawało pierwsze miejsce w klasyfikacji i złoty medal. I tak się stało.

Mistrzostwo Europy dla Polski

Przed rokiem Polki w Lizbonie zdobyły wicemistrzostwo Europy. Teraz w Krakowie miały szanse na złoto.

Biało-Czerwone w półfinale mierzyły się ze Szkocją. Spotkanie od początku było zacięte, ale dzięki przyłożeniu (5 punktów) Sylwii Witkowskiej i podwyższeniu (2 punkty) kapitan Karoliny Jaszczyszyn było 7:0.

Szkotki ruszyły do odrabiania strat, podopieczne trenera Janusza Urbanowicza dobrze się broniły i utrzymały prowadzenie. Po zmianie stron rywalki nadal atakowały. W końcu Karolina Jaszczyszyn zdecydowała się na długie, płaskie kopnięcie do przodu, do piłki doszła przed linią pola punktowego Natalia Pamięta, zdobywając za moment przyłożenie. Po celnym kopnięciu między słupy Jaszczyszyn było 14:0.

Polskie rugbistki nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa i choć czekał je jeszcze mecz finałowy krakowskiego turnieju, to już mogły się cieszyć z mistrzostwa Europy. To pierwszy w historii polskiego rugby złoty medal mistrzostw Europy!

Gdańszczanki w rolach głównych

Trenerem złotej drużyny jest Janusz Urbanowicz, przed laty filar Lechii Gdańsk, potem trener gdańskiej "piętnastki" (rugby 15).

Większość reprezentacji Polski Rugby 7 stanowią zawodniczki Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, seryjnie zdobywających mistrzostwo Polski. Z gdańszczanek złote medale mistrzostw Europy zdobyły: kapitan drużyny Karolina Jaszczyszyn, Julia Druzgała, Anna Klichowska, Sandra Kłak, Małgorzata Kołdej, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Natalia Pamięta, Julia Schuster, Martyna Wardaszka, Sylwia Witkowska.

Mecz z Irlandią bez znaczenia

W finale krakowskiego turnieju Polki zmierzyły się z Irlandią, która w półfinale pokonała wysoko Hiszpanię 26:0.

Spotkanie było bardzo wyrównane. Do przerwy aktualne już mistrzynie Europy przegrywały 5:14. Po kilku udanych akcjach Biało-Czerwone wyszły na prowadzenie 17:14, którego jednak nie udało się utrzymać. Polska przegrała 17:21.

Polki w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy zdobyły 38 punktów, o cztery więcej niż Irlandki i sześć niż Szkotki.