mobile

Raja i Albert. Gdańskie zoo jest jedynym w Polsce, w którym mieszkają orangutany

Raja i Albert to orangutany, które od ponad dwóch dekad mieszkają w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Raja ma artystyczną duszę, lubi malować. Albert preferuje literaturę i majsterkowanie. Zwierzęta tworzą zgodną parę i co warte uwagi, są jedynymi przedstawicielami swojego gatunku w polskich ogrodów zoologicznych. Orangutany są bystre, mają inteligencję kilkuletniego dziecka, a ich DNA w 97 proc. pokrywa się z DNA człowieka.

Informacja prasowa
Raja i Albert. Gdańskie zoo jest jedynym w Polsce, w którym mieszkają orangutany

Albert urodził się 26 marca 1978 roku. Do Gdańska przyjechał 3 października 1997 roku z zoo w Monachium. Zanim trafił do oliwskiego ogrodu, mieszkał w Rostocku, Bojnicach i Dvur Kralove.

Raja urodziła się 18 stycznia 1972 roku. Do Gdańska przyjechała 12 lutego 2000 roku z zoo w Rostocku. 

- Orangutany przyjechały z macierzystych ogrodów ze swoimi dotychczasowymi opiekunami, którzy zostali w gdańskim zoo przez kilka dni - mówi Grażyna Naczyk z działu edukacji w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. - Dzięki temu zwierzęta poczuły się pewniej w nowym miejscu, a opiekunowie mieli czas,  by przekazać swoim następcom szczegółowe informacje  dotyczące żywienia, upodobań, usposobienia czy nawyków orangutanów. Po roku niemieccy opiekunowie Rai i Alberta zjawili się ponownie w naszym ogrodzie, by świętować urodziny swoich byłych podopiecznych. Przygotowali tort z przywiezionych przysmaków, a te piękne i inteligentne małpy rozpoznały swoich poprzednich opiekunów.

Zgodna para - artystka i majsterkowicz

Raja i Albert tworzą parę od 21 lat. Zalicza się ich do grona seniorów - Raja ma 49 lat, Albert 43. To bardzo dobry wiek, ponieważ górna granica wiekowa dla tych zwierząt to 50-60 lat, ale średnia długość ich życia wynosi 35-40 lat. 

- Gdy Raja była młodsza, wdzięczyła się zalotnie - dodaje Grażyna Naczyk. - Nadal potrafi zwinąć usta w dzióbek i przesłać całuska, uczesać włosy i zatrzepotać rzęsami. Wszystko dla zdobycia smakołyków. Ulubionemu opiekunowi wręczała ze swoistym wdziękiem pęczek zielonej natki pietruszki. Zapewne chciała je wymienić na słodkości, które są zabronione. Raja całkiem dobrze sobie radzi z naśladowaniem opiekunów. Próbowała zamiatania czy mycia podłogi. Ubieranie się w różne stroje to jedna z jej ulubionych zabaw.

Raja to także artystka. Gdy najdzie ją chęć tworzenia, wydaje z siebie charakterystyczne cmoknięcia. To znak, że nadszedł czas, by dać jej kredki i blok rysunkowy. Orangutanica to ambitna artystka. Gdy uzna, że dzieło jej nie wyszło, po prostu je niszczy. Prace, które uzna za wartościowe, oddaje opiekunom. Nie robi tego jednak za darmo. Kto chce otrzymać efekt jej pracy twórczej, musi podarować banany, orzechy lub suszone morele, czyli ulubione przysmaki orangutanicy.

Raja potrafi być też złośliwa. Gdy humor nie dopisuje, oplucie czy rzucenie w człowieka tym, co akurat jest pod ręką, nie stanowi dla niej problemu.

Albert to miłośnik literatury lubi słuchać książek, które czytają mu opiekunowie. Wśród jego ulubionych pozycji znajduje „Duma i uprzedzenie” Jane Austin i przygody Indianina Winnetou autorstwa Karola Maya. 

- Albercik specjalizuje się też w majstrowaniu - wyjaśnia Grażyna Naczyk. - Podglądanie czynności  wykonywanych przez pracowników działu technicznego skutkowało rozkręconymi wkrętami w konstrukcji ich posesji. Za śrubokręt służyły mu jego własne paznokcie.  

Jednym z ulubionych zajęć Alberta jest też budowanie legowisk z wiórów drzewnych i kartonów.

Zarówno Albert, jak i Raja, lubią słuchać muzyki poważnej. 

Kampania Ocalmy Orangutany #OLEJOLEJ

Raja i Albert byli bohaterami kampanii  Ocalmy Orangutany #OLEJOLEJ. Jej celem to zwrócenie uwagi społeczeństwa na szkodliwość oleju palmowego dla organizmu człowieka, a także fakt, że produkcja oleju palmowego ma związek z niszczeniem naturalnego środowiska tych zwierząt. 

Jak podaje Gdański Ogród Zoologiczny 85 proc. światowej produkcji oleju palmowego pochodzi z Indonezji i Malezji, jedynych krajów zamieszkiwanych przez orangutany. Szacuje się, że do 2025 r. populacja orangutanów borneańskich zmniejszy się o ponad 86 proc. 

- W ramach słynnej kampanii trzy obrazy Rai wystawiono Oliwskim Ratuszu Kultury - mówi Grażyna Naczyk. - Piętnaście prac zostało zainstalowanych w pawilonie małp człekokształtnych.

Człowiek lasu

Nazwa orangutan pochodzi z języka malajskiego, “Orang Hutan” oznacza człowieka lasu. Orangutany to duże małpy człekokształtne, które zamieszkują Sumatrę i Borneo -  dwie wyspy w południowo-wschodniej Azji. Wyróżniamy trzy gatunki orangutanów, wszystkie z nich klasyfikuje się jako krytycznie zagrożone wyginięciem:

  • orangutan sumatrzański,
  • orangutan borneański,
  • orangutan tapanuli.

Orangutany w środowisku naturalnym zamieszkują podmokłe lasy tropikalne, położone zazwyczaj do wysokości 500 m n.p.m. Prowadzą dzienny, nadrzewny tryb życia. Żywią się głównie owocami, liśćmi drzew, owadami, jajami ptaków, a czasem również drobnymi ssakami.

Orangutany dojrzałość osiągają w wieku 8-12 lat. Ciąża samic trwa około 8 miesięcy. Matka opiekuje się potomkiem przez pierwsze lata życia, szacuje się, że młode usamodzielniają się między 6 a 10 rokiem życia. Samica rodzi młode mniej więcej co 6-7 lat.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda