mobile
REKLAMA

Punkty szczepień przeciw covid-19 w aptekach

Od lipca 2021 możemy otrzymać szczepionkę przeciw Covid-19 w aptece. Na Pomorzu gotowość do szczepień zadeklarowały 43 apteki, kilka z nich już szczepi, inne czekają na dostawy preparatów. W Gdańsku obecnie można to zrobić - jak wynika z mapki na rządowej stronie dotyczącej szczepień - w dwunastu aptekach. 

Informacja prasowa
Punkty szczepień przeciw covid-19 w aptekach

W lipcu rozpoczęły się, zapowiadane przez rząd już w maju 2021 roku, szczepienia przeciw Covid-19 realizowane w aptekach. Możliwość zaszczepienia w aptece ma ułatwić chętnym ten krok - można to teraz zrobić na przykład przy okazji realizowania recepty, ma pobudzić też bardzo osłabione obecnie zainteresowanie szczepieniami. 

Naborem aptek do Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 zajmuje się u nas pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku, wnioski od aptek chcących przystąpić do programu Fundusz zaczął zbierać w czerwcu, z początkiem lipca część aptek zaczęła otwierać swoje punkty szczepień. 

- Apteki musiały spełnić określone wymogi - tłumaczy Michał Pietrzykowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku. - Stworzyć wydzielone miejsce tak zorganizowane, żeby pacjent miał zapewnioną kameralną przestrzeń, z miejscem na krzesło, biurko, komputer, środki dezynfekujące itp., tak jak we wszystkich punktach. Szczepienie wykonuje magister farmacji, który odbył przeszkolenie dotyczące klasyfikacji na szczepienie i wykonywania szczepień przeciw Covid-19. 

Jak się dowiedzieliśmy w pomorskim NFZ, cały czas zgłaszają się zainteresowane apteki, a ich rejestracja będzie trwała do odwołania, dlatego lista miejsc umożliwiających szczepienia przeciw Covid-19 będzie się zmieniała. Obecnie na Pomorzu jako punkty szczepień zarejestrowały się 43 apteki, 34 z nich otrzymało już szczepionki.

- Każdą aptekę, która zgłosiła chęć do udziału w Narodowym Programie Szczepień oczywiście sprawdziliśmy i będziemy sprawdzać - mówi Monika Kierat z Zespołu Komunikacji Społecznej pomorskiego NFZ. - W rozporządzeniu Ministra Zdrowia są konkretne wymagania dotyczące organizacji takiego aptecznego punktu i one muszą być spełnione. Wnioski z aptek cały czas wpływają do nas, widać że są one zainteresowane, tym bardziej, że część już dysponuje szczepionkami. Niestety zainteresowanie szczepieniami bardzo osłabło. 

- Przygotowanie w aptekach punktu szczepień było dla nas sporym wysiłkiem organizacyjnym - mówi Anna Szydłowska, dyrektor ds. Opieki Farmaceutycznej w Gemini Polska. - Ale nasze apteki robią to bardzo chętnie, chcą uczestniczyć w programie. Na terenie Polski zgłosiło się 60 punktów, na Pomorzu mamy 12 aptek z punktami szczepień. Taki punkt jest widoczny z ulicy, takie zresztą były wymagania. Szczepimy jednodawkowym Jansenem, można wejść z ulicy i zarejestrować się. Może zdarzyć się tak, że pacjent prawie od razu dostanie szczepionkę albo umówi się na szybki termin. Liczymy, że ta łatwość kontaktu, maksymalne ułatwienia, sprawią, że będzie dużo chętnych.

Jak mówi Anna Szydłowska, w Gdańsku jako pierwsza szczepienia rozpoczęła apteka przy ulicy Obrońców Wybrzeża 2, średnio zapisuje się dziennie od 10 do 15 pacjentów.  

- Do apteki można wejść z ulicy załatwiając codzienne sprawy - dodaje prezes Pietrzykowski. - Wystarczy mieć przy sobie dowód i można się zapisać. Wydaje się to prostsze niż jechanie do punktu szczepień czy przychodni. Liczymy też na edukacyjną rolę farmaceuty, który przy okazji wydawania leku może zapytać klienta czy jest zaszczepiony, zachęcić, wytłumaczyć na spokojnie stałym klientom i turystom potrzebę szczepień. Może ta przyjazna atmosfera i mniejszy wysiłek zachęci mieszkańców i przybyszów do zaszczepienia się przeciw Covid-19.

W  przypadku szczepień w aptekach możliwa jest też wcześniejsza rejestracja (tak jak przy zapisywaniu się do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień). Każda osoba, która ma e-skierowanie, może się zapisać na szczepienie, dzwoniąc pod numer 989. Można też skorzystać z e-rejestracji, wysyłać SMS o treści SzczepimySie pod nr 880 333 333. Ale termin można też ustalić bezpośrednio w aptece przychodząc lub dzwoniąc.

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda