mobile
REKLAMA

Podpisano umowę na dostawę 15 nowych tramwajów dla Gdańska

Dwukierunkowe, klimatyzowane, fabrycznie nowe i komfortowe dla pasażerów, wyposażone w defibrylator – takie mają być nowe tramwaje dla Gdańska – Pesa Jazz Duo. 15 lutego 2018r. została podpisana umowa na dostawę 15 nowych tramwajów dla Gdańska, którą dostarczy spółka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz.

Redakcja
TAGI
Podpisano umowę na dostawę 15 nowych tramwajów dla Gdańska

- Wszyscy chcemy jeździć punktualnie, wygodnie oraz po konkurencyjnych cenach. Dzisiejsza umowa pozwoli Gdańszczanom w niedalekiej przyszłości korzystać z 15 nowoczesnych wagonów tramwajowych- Powiedział Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Każdy z nabytych składów wyróżnia się innymi unikatowymi funkcjami. Tym razem nowe wagony będą wyposażone w defibrylatory. W każdym nowoczesnym wagonie zadbano również o wygodę podróżnych instalując łącza USB. Pasażer będzie mógł podładować baterię telefonu lub tabletu. Tramwaje będą przystosowane do pokonywania wzniesień wynoszących do 6%, z możliwością zatrzymania się na wymienionym odcinku. Pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Pomyślano również o miłośnikach jednośladów. W nowych tramwajach po raz pierwszy zostanie również wydzielone miejsce na rowery. Kontrakt opiewa na sumę 138 mln zł. Równocześnie władze Gdańska w dalszym ciągu remontują ciąg linii tramwajowych w mieście. Jak zapewnia prezydent Paweł Adamowicz mimo rosnących kosztów prac remontowych, ratusz zdecydował się na kontynuowanie remontu oraz modernizację  prowadzącej na Stogi linii tramwajowej.  Jak wskazuje Prezydent jest duża szansa, że jeden z nowych tramwajów będzie obsługiwał takie dzielnice, jak Przeróbka czy Stogi. W tegorocznym budżecie zwiększono wydatki na utrzymanie infrastruktury komunikacyjnej, by poprawić częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów.

Zakup nowych pojazdów realnie przełoży się na spadek awaryjności komunikacji miejskiej, pojazdy będą mogły więc wykonywać więcej kursów. Dzięki nowemu zakupowi Gdańsk będzie dysponował jednym z najmłodszych taborów w Polsce. W posiadaniu miasta będzie łącznie 55 składów typu Pesa i 3 typu Bombardier. Tym samym najnowocześniejsze z produkowanych w Polsce tramwajów będą stanowiły ponad połowę floty. Jak twierdzi Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, wraz z dostawą nowych tramwajów Pesa Jazz z gdańskich ulic znikną ostatnie, pamiętające początek lat 80. modele 105 NA. Okres amortyzacji inwestycji jest długi ze względu na cenę kontraktu. Szacuje się, że wagony będą mogły służyć pasażerom komunikacji miejskiej nawet przez 20 lat.

By dokument potwierdzający transakcję między władzami samorządowymi a spółką Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz mógł zostać ostatecznie podpisany przez obydwie strony, potrzebna była praca wielu osób. Zakup nowych tramwajów był możliwy dzięki dofinansowaniu unijnemu, pokrywającemu 85% wartości zamówienia. To najwyższe dofinansowanie w dotychczasowej historii gdańskiej komunikacji miejskiej. Być może dzięki dostępności środków unijnych miastu uda się skorzystać z opcji zakupu kolejnych 15 tramwajów. Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewnił, że spółka dysponuje środkami niezbędnymi do wkładu własnego. Gdańskie Autobusy i Tramwaje mogłyby więc uruchomić procedurę przetargu na kolejny kontrakt z PESĄ natychmiast po przyznaniu unijnych środków przeznaczonych na transport szynowy.  Pierwsze pojazdy pojawią się w Gdańsku jeszcze w tym roku na przełomie grudnia i stycznia. Będą to tramwaje zbliżone konstrukcją do modelu Jazz.

 Warunki przetargowe na zakup nowych tramwajów były konsultowane z motorniczymi, stąd w kabinach pojawią się istotne modyfikacje  m.in. wygodniejsze fotele dla kierujących pojazdami, a także nowy, bardziej ergonomiczny pulpit.

- Bardzo istotną kwestią dla nas jest fakt, że jesteśmy po raz trzeci dostawcą taboru dla Gdańska. Mamy nadzieję, że dobrze się on spisuje od strony technicznej, jest zadowolenie mieszkańców oraz wszystkich użytkowników – mówi Robert Szot dyrektor marketingu PESA Bydgoszcz SA -W zamówionych tramwajach oprócz wielu udoskonaleń technicznych znajdą się również miejsca na rowery. Jest to nowość po raz pierwszy wprowadzona. Wymogi sympatii miast dla cyklistów znalazły odzwierciedlenie i cieszę się, że Gdańsk również obiera ten kierunek.

PESA Bydgoszcz już po raz trzeci w historii firmy jest dostawcą taboru dla miasta.

Zakup nowych tramwajów jest realizowany w ramach zadań ujętych w projekcie Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A, na który Gmina Miasta Gdańska dostała dofinansowanie unijne w łącznej wysokości 268 mln zł. Projekt będzie realizowany w do końca listopada 2020r.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda