mobile
REKLAMA

Niebawem szybsza i bardziej komfortowa podróż. Zobacz, jak przebiega elektryfikacja PKM

Trwa elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Postanowiliśmy sprawdzić z kamerą postępy prac przy tej ważnej inwestycji, dzięki której już w następnym roku poprawi się zdecydowanie jakość podróżowania koleją.

Informacja prasowa
Niebawem szybsza i bardziej komfortowa podróż. Zobacz, jak przebiega elektryfikacja PKM

Już prawie rok trwa elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dokładnie 15 czerwca 2021 r. ruszyły do pracy palownice. Dzięki tej inwestycji zmieni się zasadniczo podróżowanie PKM-ką w obrębie Gdańska i aglomeracji. Będzie zdecydowanie szybsze. Tym bardzie, że pojawią się też bardziej pojemne i szybsze pociągi elektryczne.

Przed rokiem elektryfikacja rozpoczęła się od budowy fundamentów pod słupy trakcyjne. Słupy już stoją, teraz ekipy budowlane instalują sieci trakcyjne. W sumie podwieszonych zostanie aż 40 km sieci do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych.

Przy realizacji projektu zastosowano technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców. Tempo prac jest duże. Część z nich prowadzonych jest nocą. Postanowiliśmy sprawdzić z kamerą, jak przebiegają prace.

W ramach tej samej inwestycji powstanie też nowy przystanek kolejowy zlokalizowany pomiędzy Matarnią, a Portem Lotniczym. Prace prowadzone są w ramach projektu „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Firoga”. Wykonawcą jest firma TORPOL SA, Koszt elektryfikacji linii PKM wraz z budową dodatkowego przystanku Gdańsk Firoga to 48,85 mln zł. Zgodnie z umową wszystko ma być gotowe na początku 2023 r.

fot.PKM

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda