mobile

Milion złotych na ochronę trakcji na al. Hallera

Zrywane przez samochody ciężarowe sieci tramwajowe przy wiadukcie w al. Hallera są prawdziwą zmorą przede wszystkim dla pasażerów komunikacji miejskiej. Mimo wprowadzonych w ubiegłym roku zabezpieczeń i tablic informacyjnych, nadal zdarzają się niesforni kierowcy, którzy lekceważą oznakowania i próbują przejechać samochodem ciężarowym pod wiaduktem. Miasto znalazło kolejne rozwiązania, które mają zapobiec takim sytuacjom.

Informacja prasowa/ Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
TAGI
Milion złotych na ochronę trakcji na al. Hallera

W ubiegłym roku zmieniono dopuszczalną wysokość samochodów przejeżdżających pod wiaduktem na al. Hallera. Pojawiły się oznakowania i tablice informacyjne. Okazuje się jednak, że nie wszyscy postanowili się do nich dostosować. W ostatnich tygodniach doszło ponownie do dwóch zdarzeń, gdzie zerwano trakcję.

- Po ostatniej zmianie oznakowania ilość zerwań wyraźnie zmniejszyła się, ale problem jest nadal, przede wszystkim dla komunikacji miejskiej. Zazwyczaj wiąże się to z blokadą ruchu. Nie możemy bowiem puścić w tym samym miejscu komunikacji zastępczej. Dlatego postanowiliśmy podjąć kolejne działania - podkreśla z-ca prezydenta Gdańska Piotr Borawski. - Mamy nadzieję, że wyeliminują one, a przynajmniej sprawią, że prawie niemożliwymi staną się kolejne zerwania.

Na czwartkową sesję Rady Miasta Gdańska, 27 czerwca, trafi projekt zmian w tegorocznym budżecie Miasta Gdańska, w ramach których przekazany zostanie 1 mln złotych do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na realizację dwóch projektów.

- 600 tys. złotych przeznaczonych zostanie na dalszą modernizację trakcji w tym miejscu, by została ona wzmocniona. Zakupione zostaną też specjalne izolatory na trakcję, których zadaniem będzie, w sytuacji gdy dojdzie do zerwania trakcji, utrzymanie ciągłości na jednym z odcinków komunikacji miejskiej, dzięki czemu na pewnym fragmencie będzie mogła on nadal funkcjonować – tłumaczy prezydent Borawski.

Natomiast 400 tys. złotych przeznaczone zostaną na kolejne zmiany w oznakowaniu. Na wysokości skrzyżowania ul. Trubadurów i al. Hallera (w pobliżu parkingu przy budynku opery) zamontowana zostanie, specjalnie zamówiona na potrzeby Gdańska, tablica o zmiennej treści, informująca o zagrożeniu zerwania trakcji przez samochód ciężarowy. Do niej doprowadzony zostanie tzw. radar wysokościowy, który na bieżąco będzie mierzył wysokość przejeżdżających pojazdów.

- Jeżeli wjedzie za wysoki samochód, to natychmiast taka tablica poinformuje o tym ciężarówki jadące od strony Opery Bałtyckiej - wyjaśnia wiceprezydent Borawski.

Jeżeli Rada Miasta Gdańska zgodzi się na wprowadzenie powyższej zmiany w budżecie, wówczas już w lipcu GZDiZ podejmie pierwsze czynności, by jak najszybciej wdrożyć planowane rozwiązania (trzeba m.in. ogłosić przetargi na ich wykonanie - red.).

Są także plany, by o kilka centrymetrów podnieść trakcję na wysokości wiaduktu w ciągu al. Hallera.

Źródło: gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda