Lechia – Legia 3:1. Kapitalny mecz gdańszczan

Podopieczni trenera Tomasza Kaczmarka pokonali Legię Warszawa. Spotkanie z trybun Polsat Plus Areny Gdańsk oglądało 23,5 tysiąca widzów.

Informacja prasowa

- Zrealizowaliśmy plan od pierwszej do 90 minuty. Chcemy, by kibice przychodzili na ten piękny stadion oglądać Lechię a nie Legię. Pokazaliśmy dobry ofensywny futbol. Mamy nadzieję, że kibicom się podobało i będą licznie przychodzić na nasze mecze. Kibice byli naszym dwunastym zawodnikiem - mówił po spotkaniu Lechii z Legią zdobywca trzeciego gola dla gdańszczan Łukasz Zwoliński reporterowi Canal+.

Lechia chciała wygrać, by podtrzymać zwycięską passę. Legia musiała, by przełamać ligową niemoc (cztery porażki i tylko trzy zwycięstwa, po meczu w Gdańsku ma pięć przegranych), choć w Lidze Europy bije kolejnych rywali.

Lechia rozpoczęła od odważnych ataków. Podopieczni trenera Tomasza Kaczmarka zepchnęli mistrzów Polski do głębokiej defensywy, niemal nie wypuszczali ich z własnej połowy.

Ilkay Durmus zagrywał z lewej strony, Kacper Sezonienko posłał piłkę nad poprzeczką. Jeszcze bliżej było chwilę później, gdy Flavio Paixao wgrał miękko w pole karne do Łukasza Zwolińskigo, ten przyjął piłkę na klatkę piersiową, obrócił się i strzelił z pięciu metrów. Strzał obronił dobrze ustawiony 20-letni Cezary Miszta. I jeszcze raz Durmus z lewej strony, Jarosław Kubicki głową wprost w ręce Miszty. Conrado w pole karne do Durmusa, ten z powietrza nad poprzeczką. Łukasz Zwoliński zablokowany przez Mateusza Wieteskę. W ciągu 12 minut gdańszczanie oddali osiem strzałów!

Po absolutnej dominacji Lechii, strzał w 13. minucie Bartosza Slisza o metr minął bramkę strzeżoną przez Dusana Kuciaka. Trzy minuty później ten sam zawodnik wgrywał wzdłuż pola bramkowego, piłkę wybił Michał Nalepa. Groźnie było w 21. minucie, gdy z prawej strony dogrywał Rafael Lopes dokładnie do Tomasa Pekharta, który główkując trafił piłką w będącego metr przed nim Nalepę.

Gdańszczanie znowu ruszyli do przodu. Na pole karne przedzierał się Zwoliński, w starciu z Arturem Jędrzejczykiem przed polem karnym został uderzony ręką w twarz. Sędzia Szymon Marciniak nakazał rzut wolny.

Przy piłce 25 metrów od bramki stali Mario Maloca, Durmus i Maciej Gajos. Pierwszy odszedł Maloca, odpuścił też Durmus. Gajos wziął krótki rozbieg, przymierzył i huknął. Miszta był bez szans. - Nie widziałem piłki, poleciała chyba w okienko - mówił potem młody bramkarz mistrza Polski. Od 34. minuty Lechia prowadziła 1:0.

W końcówce pierwszej połowy gdańszczanie mieli jeszcze dwie szanse na podwyższenie wyniku. Zwoliński główkował po rzucie wolnym, ale bramkarz Legii sparował na rzut rożny. Po wrzucie z rogu główka Malocy wylądowała na poprzeczce.

Lechia zdecydowanie przeważała:

• strzały na bramkę: 14-3
  • strzały celne: 5-0
  • posiadanie piłki: 67-33
  • rzuty rożne: 5-1

Na podobnym poziomie były jedynie przebiegnięte kilometry: Lechia 53, Legia 54.

Trener Legii Czesław Michniewicz w przerwie dokonał aż pięciu zmian, na boisku pojawili się Josue, Andre Martins, Lirim Kastrati i Mahir Emreli i Luquinhas.

W 67. minucie Maik Nawrocki popełnił błąd w obronie, odegrał zbyt słabo na wolne pole, gdzie nikogo nie było, ale dobiegł tam szybko Sezonienko i zaraz wgrał w środek pola karnego do Zwolińskiego. Pan Łukasz takich sytuacji nie raczył marnować, strzelił pewnie z siedmiu metrów. 3:0.

Trener Kaczmarek ze spokojem mógł wprowadzać zmiany: za Paixao wszedł Tomasz Makowski, za Sezonienkę - Bassekou Diabate. I to Malijczyk niedługo po pojawieniu się na murawie dwukrotnie mógł pokonać bramkarza gości. Zabrakło niewiele.

W 88. minucie sędzia Marciniak podyktował rzut karny dla gości. Nalepa popychał Pekharta w polu karnym, gdy ten składał się do strzału. Jedenastkę wykorzystał sam poszkodowany, strzelając w swoje prawo (Kuciak rzucił się w drugą stronę).

Lechia wygrała zasłużenie. 21 i pół tysiąca kibiców mogło być bardzo zadowolonych (na trybunach zasiadało jeszcze około 2 tysięcy fanów Legii). Oficjalnie w Gdańsku mecz na żywo oglądało 23 574 widzów.

Ekstraklasa ma teraz przerwę na mecze reprezentacji, które wracają do eliminacji mistrzostw świata. Z Lechii powołanie do kadry Słowacji dostał Dusan Kuciak.

Najbliższy mecz ligowy biało-zieloni rozegrają 16 października na wyjeździe z Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 3:1 (1:0)