mobile
REKLAMA

Kilkuset wolontariuszy przeszło przez Gdańsk!

Z okazji przypadającego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza ulicami Śródmieścia Gdańska przeszło kilkuset wolontariuszy. Parada odbyła się w ramach III Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. W Gdańsku coraz więcej osób chce działać na rzecz innych.

informacja prasowa
TAGI
Kilkuset wolontariuszy przeszło przez Gdańsk!

Kilkuset wolontariuszy przeszło od Złotej Bramy na Ołowiankę, gdzie przy napisie GDAŃSK  do nieba zostały wypuszczone zielone balony. Wcześniej podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk podkreślił, że Parada Gdańskich Wolontariuszy oraz organizowany już po raz trzeci Gdański Tydzień Wolontariatu są formą promocji działań na rzecz innych ludzi oraz podziękowaniem tym, którzy już dzielą się swoim czasem z innymi. - Zachęcamy każdą i każdego do dzielenia się swoim czasem z innymi ludźmi – zaapelował. Piotr Kowalczuk podziękował wszystkim wolontariuszom, zwłaszcza uczniom i seniorom, którzy najczęściej działają na rzecz innych. 

Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu, Agnieszka Buczyńska podkreśliła, że w Gdańsku coraz więcej osób angażuje się w różnorodne działania wolontariackie. – Gdańsk jest naprawdę miastem obywatelskim, mamy bardzo wielu aktywnych ludzi młodych ale też bardzo wielu aktywnych seniorów, co jest fenomenem w skali kraju – tłumaczyła. Podała, że w Gdańsku są setki a nawet tysiące osób w wieku emerytalnym, którzy przeznaczają swój czas na rzecz innych.

Dlaczego coraz więcej osób chce pomagać innym?

Agnieszka Paczkowska, psycholog z Fundacji Hospicyjnej tłumaczyła podczas konferencji prasowej, że wolontariat, zwłaszcza dla osób w wieku powyżej 50 i 60 roku życia może być sposobem na spędzanie wolnego czasu. – Ludzie odkrywają, że przez pomaganie innym robią też coś ważnego dla siebie, co dopełnia ich życie – wyjaśniła. Ludzie czują, że stają się znowu potrzebni i maja po co wychodzić z domu.

Poprzez wolontariat ludzie realizują też swoje pasje, zawierają nowe znajomości. Także coraz więcej gdańskich firm angażuje się w różnorodne działania społeczne.

Tylko w ubiegłym roku tylko na rzecz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku zaangażowało się ponad 5 tysięcy osób, głównie młodszych ale też seniorów.

Trwający od ubiegłego tygodnia III Gdański Tydzień Wolontariatu zakończy w piątek wspólne malowanie muralu na Młodym Mieście, pod wiaduktem przy skrzyżowaniu ul. Jana z Kolna z ul. Narzędziowców. Mural będzie przedstawiał znak Wolontariatu Miasta Gdańska. Jego projektantką jest Magda Danaj.

Tydzień Wolontariatu organizują Regionalne Centrum Wolontariatu, miasto oraz gdańskie organizacje pozarządowe i instytucje publiczne.

W Gdańsku aby zostać wolontariuszem wystarczy odwiedzić stronę www.wolontariatgdansk.pl  albo siedzibę realizującego miejski program wolontariatu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności.

Źródło grafiki: sennik.club

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda