mobile
REKLAMA

HPV- profilaktyka najważniejsza!

Dobra wiadomość dla rodziców młodych gdynianek. Samorząd rozszerza program szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus). Od 2019 roku będziemy szczepić nie tylko 14-, ale także 13-latki.  

informacja prasowa/www.gdynia.pl/ Jan Ziarnicki
TAGI
HPV- profilaktyka najważniejsza!

Rada Miasta Gdyni podczas sesji, 21 listopada, przyjęła program polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdyni na lata 2018 – 2020”. Program otrzymał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- To już 10 rok, kiedy  Gdynia organizuje program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV. W przekonaniu, że nie ma wartości cenniejszej od zdrowia naszych dzieci gorąco zachęcam rodziców  i opiekunów do wzięcia udziału w programie, który jest w całości finansowany ze środków budżetu miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 

W tym roku programem objętych jest blisko 2 tysiące dziewczynek z roczników 2004 i 2005.

- Dotychczas w gdyńskim programie szczepiono jedynie dziewczynki, które w danym roku kalendarzowym  miały 14 lat. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, aktualny program polityki zdrowotnej zakłada szczepienie już trzynastoletnich dziewczynek - dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W kolejnych latach liczba 13- i 14-latek będzie podobna. Ważnym elementem programu są działania edukacyjne oparte na rzetelnych źródłach wiedzy i współpracy z ekspertami. Prowadzona jest kampania edukacyjno-informacyjna w mediach, na plakatach, ulotkach, w szkołach i w internecie.

Rejestracji do programu można dokonać:

online – za pośrednictwem strony www.zdrowie.gdynia.pl

osobiście - w siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia, przy ul. Władysława IV 43, piętro II w godzinach 8.00 do 16.00 (więcej informacji pod numerem telefonu 58 880 83 22).

Dziewczynki z rocznika 2004 mogą zostać zapisane do programu jedynie do 31 grudnia tego roku – o przyjęciu do programu decyduje rok kalendarzowy. Szczepienia będą wykonywane szczepionką skierowaną przeciwko czterem typom wirusa HPV, tj. 6, 11, 16 i 18. Pełen schemat szczepienia w przypadku dziewczynek do ukończenia 13. roku życia obejmuje podanie pierwszej dawki szczepionki, a następnie po 6 miesiącach drugiej dawki szczepionki. Natomiast w przypadku dziewczynek w wieku 14 lat i więcej lat pełen schemat szczepienia składa się z trzech dawek w odstępie dwa miesiące  i pół roku. Każdorazowe podanie jednej dawki szczepionki będzie poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymagać będzie zgody rodzica/opiekuna prawnego.

- Z moich wieloletnich doświadczeń jako lekarza pediatry wynika, że szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana i bezpieczna - przekonuję dr Beata Zastawna, pediatra. - Zachęca wszystkich rodziców do zaszczepienia swoich córek. Też mam córki i dwie spośród nich są już zaszczepione - dodaje.

Koszty zarówno wykonywania procedur medycznych, w tym przede wszystkim badań kwalifikacyjnych oraz zakupu i podania szczepionki oraz działań edukacyjnych w całości pokrywane są z budżetu miasta. Na ten cel samorząd gdyński przeznaczył milion złotych.

Zakażenia HPV w okolicach intymnych należą do najczęstszych przenoszonych drogą płciową u ludzi. W ogromnej większości przypadków mają charakter bezobjawowy. Co roku rozwijają się u kilkuset milionów osób na całym świecie.

- W Europie 70 procent przypadków raka szyjki macicy jest wywoływanych przez wirusa HPV typy 16 i 18. Tylko 2015 roku na ten nowotwór zachorowało blisko 3000 Polek, z czego ponad połowa zmarła - mówi dr Anna Hyży-Topolewska, onkolog. - W wyniku zakażenia wirusem HPV może dochodzić także do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy języka lub gardła - dodaje.

Obecnie znanych jest około 200 typów tego wirusa.

źródło fotografii: pixabay.com

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda