mobile
REKLAMA

Gdańsk w 2018 r. przekazał szpitalom sprzęt o wartości prawie 2 mln zł

Aparaty RTG i USG dla szpitala św. Wojciecha,  instrumentarium do rewizji endoprotez dla szpitala im. Mikołaja Kopernika oraz testy do diagnostyki psychologicznej i łóżka dla szpitala psychiatrycznego przy ul. Srebrniki – to sprzęt zakupiony z budżetu Gdańska i użyczony szpitalom. W ciągu trzech lat na poprawę dostępu do placówek i podniesienie jakości świadczonych usług z kasy miasta ma być wydane ponad 4 mln zł, głównie na aparaturę, sprzęt i wyposażenie medyczne.

informacja prasowa
TAGI
Gdańsk w 2018 r. przekazał szpitalom sprzęt o wartości prawie 2 mln zł

W 2019 roku do szpitali spółki Copernicus Podmiot Leczniczy ma trafić sprzęt o wartości prawie 1,2 mln zł a w przyszłym ponad 1,2 mln zł. Sprzęt ma zapewnić pacjentom, którzy w znakomitej większości są mieszkańcami Gdańska, lepszą opiekę medyczną.

W ubiegłym roku został zakupiony oraz na początku grudnia użyczony zakładowi diagnostyki obrazowej w szpitalu św. Wojciecha aparat RTG typu telekomando. Urządzenie umożliwia wykonywanie badań kontrastowych i radiologii klasycznej; jest wyposażony w tor wizyjny i w ściankę do wykonywania zdjęć płucnych. Do tej pory zakład wykorzystywał 20-letni aparat RTG. 

Oddziałowi położniczo – ginekologicznemu w szpitalu św. Wojciecha użyczono aparat USG, który może być wykorzystywany m.in. do badań prenatalnych. Urządzenie umożliwia obrazowanie trójwymiarowe 3D i 4D.

Natomiast sali operacyjnej chirurgii urazowo - ortopedycznej w szpitalu im. Mikołaja Kopernika użyczono instrumentarium do rewizji endoprotez, które ma przyczynić się do  poprawy jakości wykonywanych badań

Wcześniej wojewódzkiemu szpitalowi psychiatrycznemu im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku został zakupiony i użyczony zestaw testów do diagnozowania m.in. zaburzeń depresyjnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz zaburzeń osobowości. Szpitalowi przekazano też 58 łóżek do specjalistycznej opieki psychiatrycznej wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi.

Gdańsk wspiera szpitale na mocy porozumienia podpisanego w sierpniu 2018 roku przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka. Celem umowy jest wieloletnia współpraca na rzecz wsparcia pacjentów szpitali: im. Mikołaja Kopernika i im. św. Wojciecha oraz psychiatrycznego przy ul. Srebrniki. Dzięki dofinansowaniu przez samorząd szpitale będą mogły podnieść standardy oraz bezpieczeństwo wykonanych usług medycznych i zwiększyć dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Współpraca pomiędzy samorządami wynika m.in. z Regionalnej Mapy Potrzeb Zdrowotnych dla województwa pomorskiego i dotyczy np. realizacji wspólnych programów profilaktycznych, promocji zdrowia i przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym (m.in. nowotworom, schorzeniom układu krążenia i cukrzycy).

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda