mobile

Gdańsk i Pomorze z Nagrodą Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020

Po raz dziesiąty w Brukseli, w Parlamencie Europejskim wręczona została prestiżowa Nagroda Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Wśród nagrodzonych znalazły się wspólnie Gdańsk i Pomorze. Nagrodę otrzymują każdego roku trzy regiony UE, które wyróżniają się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości.

Informacja prasowa/ fot. pixabay
TAGI
Gdańsk i Pomorze z Nagrodą Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2020

Idea nagrody

Nagroda „Europejski Region Przedsiębiorczości” (ERP) to inicjatywa Komitetu Regionów, wspierana też przez Parlament Europejski i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz inne instytucje (UEAPME, Eurochambres i Social Economy Europe). Jej ideą jest wyłanianie i nagradzanie regionów oraz miast Unii Europejskiej, które stworzyły wyróżniającą się i wychodzącą w przyszłość strategie rozwoju przedsiębiorczości. Inicjatorzy nagrody chcieli wesprzeć i dać jako przykład regiony, które stawiają na rozwój gospodarczy, tworzą wiarygodne plany i warunki dla działalności małych i średnich przedsiębiorstw, stosują w praktyce zasady „Small Business Act” (SBA). Wielkość i zamożność regionu nie ma znaczenia. Liczy się dobra i przyszłościowa strategia, uwzględniająca różne aspekty np. ekologię.

Nagroda przyznawana jest od 2011 r. Każdego roku nagradzane równorzędnym tytułem są zawsze trzy europejskie regiony. W poprzednich dziewięciu edycjach jedynym polskim zwycięzcą była Małopolska.


Gdańsk i Pomorze dostrzeżone i nagrodzone

Oprócz Pomorza i Gdańska nagrodę otrzymały też regiony: Nawarra z Hiszpanii i szwedzki Göteborg. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Parlamencie Europejskim Pomorze reprezentował marszałek województwa Mieczysław Struk, a Gdańsk Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. inwestycji.

- Nagroda ta to najlepszy dowód, że nie zmarnowaliśmy ostatnich 30 lat od rozpoczęcia transformacji ustrojowej i 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Gdańsk jako największe centrum życia społeczno-gospodarczego regionu oraz jego stolica, oddziałuje swoją siłą na cały obszar województwa wpływając na podejmowanie aktywności, w tym rozwoju przedsiębiorczości. Wiele lat temu postawiliśmy sobie ambitny cel - skupienie i przyciąganie tego, co najcenniejsze - ludzi przedsiębiorczych, świadomych naszego dziedzictwa, solidarnych, otwartych, kreatywnych, rozwijających się i wspólnie kształtujących przyszłość, niezależnie od płci, wieku, pochodzenia, religii, niepełnosprawności czy orientacji seksualnej. Patrząc przez pryzmat czasu mamy poczucie, że ten cel osiągnęliśmy - powiedział po odebraniu nagrody Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

- Nadzwyczajne wyróżnienie, jakim jest Nagroda „Europejski Region Przedsiębiorczości 2020” traktujemy jako wyjątkowe zobowiązanie. Zobowiązanie wykraczające daleko poza czysto gospodarczy aspekt polityki wspierania przedsiębiorczości. Zobowiązanie, które skupiać się będzie na zapewnieniu sprawiedliwych i inspirujących warunków rozwoju dla wszystkich bez wyjątku mieszkańców Pomorza, także tych, których dzisiaj potocznie nazywa się migrantami – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Źródło: gdansk.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda