Dzień otwarty Rady Miasta Gdańska już w tę sobotę!
W najbliższą sobotę – 8 września – odbędzie się już po raz czternasty „Dzień otwarty Rady Miasta Gdańska”. Od godziny 9.00 do 13.00 w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1 mieszkańcy miasta oraz turyści będą mieli znakomitą okazję do spotkań z gdańskimi radnymi i poznania specyfiki ich pracy. Podczas „Dnia Otwartego” szczególnie wiele atrakcji przewidzianych jest dla rodzin z dziećmi.

Wszyscy goście będą mogli zapoznać się z elektronicznym systemem do głosowania, usiąść za stołem prezydialnym, wziąć udział w procedurze wyborczej związanej z uchwalaniem lokalnego prawa. Zwiedzający będą mogli też obejrzeć odznaczenia i medale przyznawane przez Radę.
Sprzęt policyjny i wojskowy, konkursy, występy i XVII-wieczni kaprzy
Na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. sprzęt policyjny i wojskowy, występy Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, pokaz gaszenia ognia, wozy strażackie, występy młodych artystów, zajęcia plastyczne i sportowe przygotowane przez Pałac Młodzieży, zabawy z ZOO i Super Sorterem. Oprócz tego doświadczenia naukowe zaprezentowane przez Centrum Hewelianum oraz wiele konkursów z nagrodami. Wszyscy będą mogli poczuć się także jak pilot samolotu w trenażerze lotniczym.
Nowy Ratusz odwiedzą również XVII-wieczni kaprzy, którzy werbować będą załogę na królewski galeon. Na najmłodszych czekać będzie też wata cukrowa, popcorn i pamiątkowe upominki.
Zwiedzanie z przewodnikiem
Tego dnia licencjonowani przewodnicy PTTK oprowadzą gości po Nowym Ratuszu i opowiedzą o jego historii. Oprócz zwiedzania, ocalałego z zawirowań wojennych, zabytkowego budynku, przewidzianych jest wiele atrakcji na jego dziedzińcu. Przez cały dzień będzie można wziąć udział w grze miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic”.
Grupy zorganizowane mają możliwość zarezerwowania wycieczki po Nowym Ratuszu z przewodnikiem PTTK. Grupy liczące do 30 osób można zgłaszać pod nr telefonu (58) 323 70 22 lub (58) 323 70 30. Wstęp wolny.
W trakcie wydarzenia przewidziane jest:
- zwiedzanie budynku z radnymi i licencjonowanymi przewodnikami PTTK (m.in. Sala Obrad, Sala Herbowa, Sala Toastowa, gabinet Przewodniczącego Rady)
- prezentacja elektronicznego systemu do głosowania,
- spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, Prezydium Rady i pozostałymi radnymi,
- prezentacja odznaczeń przyznawanych przez Radę Miasta Gdańska – tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, Medali Św. Wojciecha i Medalu Księcia Mściwoja II
- ekspozycje dotyczące historii gdańskiej Rady Miasta oraz jej wcześniejszych kadencji,
- występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- zawody w poszukiwaniu bursztynu (zapisy w godz. 9.30 – 11.30)
- gra miejska z nagrodami pt. „Rada Miasta bez tajemnic”
- animacje historyczne na stanowisku Kompani Kaperskiej – Gdańsk w XVII w.
- pokaz przygotowany przez Centrum Hewelianum
- pokazy sprzętu specjalistycznego Państwowej Straży Pożarnej oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- pokaz gaszenia ognia przez strażaków
- mini ZOO - puzzle, zabawy z niespodziankami kącik tematyczny z ciekawostkami i zagadkami,
- zabawy z Super Sorterem,
- bądź Eko z Zakładem Utylizacji w Gdańsku
- zajęcia plastyczne,
- występy młodych artystów z Pałacu Młodzieży,
- trenażer lotniczy,
- wata cukrowa i popcorn,
- liczne konkursy z nagrodami.
Na scenie (parking i zieleniec na tyłach Nowego Ratusza):
9.00 – 9.15 Uroczyste rozpoczęcie Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska – muzyka
9.15 – 9.45 Występy artystyczne Pałacu Młodzieży
9.45 – 9.50 Przywitanie Gości przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska
9.50 - 9.55 Start gry miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic” – ogłoszenie zasad na scenie
9.55 - 10.35 Koncert zespołów z Pałacu Młodzieży i animacje taneczne,
10.40 - 11.00 Występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej,
11.00 – 11.20 Pokaz popularno-naukowy - spektakl Centrum Hewelianum,
11.25 – 11.55 Gaszenie ognia i pokazy strażackie,
12.00 – 12.20 Występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej,
12.20 – 12.50 Koncerty wokalne oraz zespołów muzycznych Pałacu Młodzieży
12.50 – 12.55 Ogłoszenie wyników gry miejskiej pt. „Rada Miasta bez tajemnic” (odczytanie prawidłowych odpowiedzi)
13.00 – zakończenie Dnia Otwartego Rady Miasta Gdańska 2018
9.05 - 12.45 - Konkursy na placu przed Nowym Ratuszem:
- plastyczne,
- zręcznościowe,
- z wiedzy o samorządzie,
- z wiedzy o ruchu drogowym,