mobile

Dwa najpopularniejsze biegi uliczne wracają do Gdyni

Nocny Bieg Świętojański ulicami miasta oraz biało-czerwony Bieg Niepodległości – to imprezy, które w 2023 wracają do kalendarza imprez sportowych organizowanych przez Gdyńskie Centrum Sportu. Daty dwóch cieszących się największą popularnością wydarzeń biegowych już dziś warto sobie zapisać.

informacja prasowa
Dwa najpopularniejsze biegi uliczne wracają do Gdyni

Pierwszy z nich odbędzie się w nocy z 23 na 24 czerwca, drugi tradycyjnie wystartuje w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada.
 

– Decyzja zapadła, więc można zacząć trenować i szykować się do naszych dwóch topowych imprez biegowych. Będą to Nocny Bieg Świętojański oraz Bieg Niepodległości ­– informuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i dodaje: – W ramach startów odbędą się zawody dziecięce, młodzieżowe i marsz Nordic Walking.

Gdynia kocha bieganie, biegacze kochają Gdynię

Parafrazując klasyczny slogan – Gdynia była rozbiegana zanim to było modne. Miasto posiada bowiem wspaniałą historię biegów ulicznych. Cofając się o 20 lat nie sposób nie wspomnieć o Prokom Gdynia Maraton 75, którego trasa wiodła Bulwarem Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ulicami naszego miasta. Był to bieg, którego inicjatorem był Andrzej Magier, brązowy medalista nieoficjalnych mistrzostw świata w biegu na 100 km, mający w swojej bogatej biegowej historii medale mistrzostw Europy i Polski na tym dystansie.

W Gdyni rozgrywany był również największy w swoim czasie cykl biegów ulicznych w Polsce na dystansie 10 km. W latach świetności startowało w nim ponad 25 000 zawodników z całego świata, a bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy. Rekordowy bieg odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie.

Wreszcie to tu w 2020 roku odbywały się mistrzostwa świata w półmaratonie, gdy Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu, co stanowiło najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów. W trakcie imprez padło wiele rewelacyjnych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.

Gdynia to również miejsce, gdzie swoje biegowe cele realizowali zwykli amatorzy, kochający ten sport. Należy wspomnieć o Antonim Cichończuku, weteranie, który z każdej mistrzowskiej imprezy, na którą pojechał, wracał z medalem na szyi. Gdynianinem jest także Piotr Suchenia, pierwszy Polak, który wygrał maraton na biegunie północnym, na Antarktydzie, a także stanął na maratońskim podium na każdym kontynencie świata.

Bieganie małe i duże

Gdynia kocha bieganie w każdym wymiarze, nie tylko tym ulicznym i nie tylko podczas dużych imprez. Biegaczy spotkać można bowiem spotkać niemal na każdym kroku, niezależnie od pory roku.

To tu w październiku 2011 roku odbył się pierwszy w naszym kraju parkrun – cykliczne i bezpłatne spotkania biegowo-rekreacyjne organizowane przez samych zawodników w każdą sobotę o 9:00. Od tego czasu uczestnicy na trasie liczącej 5 km wiodącej bulwarem nadmorskim spotkali się ponad pół tysiąca razy. Inicjatywa rozlała się na cały kraj, a obecnie regularne starty odbywają się aż w 85 miejscowościach.


Także właśnie na bulwarze noszącym imię słynnego polskiego kompozytora odbywają się Cykliczne Biegi Śledzia, w których co tydzień entuzjaści ruchu mierzą się z dystansem 10 km, a niegdyś startowały Gdyńskie Biegi Sobotnie.

W Gdyni odbywają się również liczne imprezy przeszkodowe, jak Runmageddon, Biegun, Bieg Morskiego Komandosa czy Formoza Challenge Gdynia, a także biegi na orientację, jak kierowany do osób w każdym wieku – Z mapą i kompasem. Miłośnicy biegów na dystansach ultra (dłuższych niż maraton – 42 195 m), mogli próbować swoich sił, w takich biegach, jak Trójmiejski Ultra Trial, TriCity Trail czy Go o Hell.

Wielki powrót blisko

W ubiegłym roku po przerwie powrócił na gdyńskie ulice Bieg Niepodległości. W biegu głównym i marszu Nordic Walking udział wzięło ponad 2000 zawodników z całego kraju. Grono to dopełniło niespełna 1000 dzieci, które rywalizowały w biegach młodzieżowych.

– Wszystko to pokazuje, że w Gdyni można spełniać swoje biegowe marzenia. Jest to doskonałe miejsce do organizowania imprez sportowych, dlatego Nocny Bieg Świętojański oraz Bieg Niepodległości ponownie powracają do Gdyni – podsumowuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS i przypomina: – Namawiam do zapisania sobie w kalendarzu tych dwóch dat: 23 czerwca i 11 listopada. Do zobaczenia na starcie!

Szczegóły dotyczące rejestracji, cennik, trasy oraz szczegóły dotyczące wydarzeń publikowane będą w serwisie www.gdyniasport.pl.

fot. gdyniasport.pl-

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda