mobile
REKLAMA

Będzie kolejna wymiana pomiędzy dziećmi z Gdańska i miast z Podkarpacia - już w te wakacje

We wrześniu 2020 roku zainicjowana została stała współpraca pomiędzy Gdańskiem, Jawornikiem Polskim oraz Chmielnikiem, które w czerwcu ubiegłego roku zaskoczyła powódź. W jej ramach dzieci z Podkarpacia przyjadą nad morze w ramach wakacyjnych półkolonii - będą miały okazję zapoznać się m.in. z historią Gdańska podczas zwiedzania Westerplatte, Wartowni oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Z wymiany skorzystają także młodzi gdańszczanie.

Informacja prasowa
TAGI
Będzie kolejna wymiana pomiędzy dziećmi z Gdańska i miast z Podkarpacia - już w te wakacje

Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku Jawornik Polski oraz Chmielnik na Podkarpaciu nawiedziły powódź, pomocną dłoń wyciągnęło m.in. miasto Gdańsk, które zaprosiło młodzież z tych terenów do siebie na półkolonie. W tym roku dzieci z Podkarpacia ponownie przyjadą nad morze w ramach wakacji - w dniach 2-16 sierpnia Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego będzie gościł dwie 50-osobowe grupy dzieci i młodzieży z Jawornika Polskiego. Pierwszy turnus w Gdańsku potrwa od 2 do 9 sierpnia, natomiast drugi od 9 do 16 sierpnia.

W podobnym terminie, między 3 a 17 sierpnia, kolonie w Jaworniku Polskim spędzać będą dwie 50-osobowe grupy młodych gdańszczan. Pobyt grup planowany jest na okres 3-10 oraz 10-17 sierpnia.

Dzieci, które przyjadą do GZSiSS, będą miały okazję zapoznać się m.in. z historią Gdańska podczas zwiedzania Westerplatte, Wartowni oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Obowiązkowym punktem wycieczki będzie również Główne Miasto oraz spacer ulicami Gdańska m.in.: Długą, Mariacką, Długim Pobrzeżem. Nie zabraknie również wizyty na molo w Brzeźnie i spaceru po parku Reagana, rejsu statkiem, zabaw na plaży i integracji przy ognisku.

W ramach Akcji Lato dzieci z Gdańska pojadą natomiast do Gminy Miasta Jawornik, która przygotowała dla gdańszczan równie bogaty program. Obejmuje on m.in.: spływ Dunajcem, wizytę w Skansenie Sanok oraz w Gospodarstwie Edukacyjnym „Dylągówka”. Dzieci będą miały również okazję zwiedzić Zamek w Łańcucie i Krasiczynie oraz Arboretum w Bolestraszycach.

 

Nie tylko wymiana wakacyjna

Oprócz Akcji Lato, realizowana jest współpraca i stały kontakt pomiędzy nauczycielami z Zespołu Szkół i Placówek w Manasterzu oraz ze Szkoły Podstawowej w Jaworniku Polskim a nauczycielami, którzy aktywnie działają w ramach Kreatywnej Pedagogiki.

Kluczowe założenia współpracy to realizacja między Gdańskiem, Chmielnikiem i Jawornikiem Polskim wymiany młodzieży oraz wspólnej organizacji dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Wspólne projekty mogłyby być realizowane:

  • w ramach Akcji Zima i Akcji Lato - podczas wymiany młodzieży z wykorzystaniem bazy lokalowej miast, takich, jak schroniska młodzieżowe czy ośrodki temu dedykowane,
  • w ramach tworzenia i realizacji wspólnych projektów ze środków europejskich,
  • w ramach organizacji kursów, w tym językowych, dla nauczycieli.

W ramach współpracy Gdańsk będzie angażować między innymi pedagogów z projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli - Kreatywna Pedagogika, oraz bazować na działaniach Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

Fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda