mobile

Wystrojone słupki

Na placu Kaszubskim i ulicy Świętojańskiej pojawili się w niedzielę przebierańcy – Minionki, postacie z Gwiezdnych Wojen, wróżki, wesołe zwierzaki, morskie stwory. Dzięki fantazyjnym strojom betonowe miejskie słupki zmieniły się w dziecięcych bohaterów.

inf. prasowa
Wystrojone słupki

Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka trwają w Gdyni już od wczoraj. Jedną z pierwszych atrakcji obchodów było niedzielne, rodzinne ubieranie miejskich słupków czyli akcja "ubierz słupka". I tak od samego rana poniedziałkowy spacer po mieście wywołuje uśmiech i rozbawienie, nie tylko najmłodszych.

- To pomysł, który zrodził się podczas pandemii. Chcieliśmy bardzo, żeby odbył się Dzień Dziecka, ale trudno było przewidzieć, jaka będzie sytuacja. A kolorowe stroje na słupki, które powstawały około dwa tygodnie w domach i wspólny spacer pozwalają rodzinom i dzieciom na zachowanie komfortowego dystansu społecznego – opowiada o akcji Beata Szadziul z Gdyni Rodzinnej, która wraz z arte terapeutką Aleksandrą Bańkowską z Halo Kultura zorganizowały wydarzenie.
 
Przygotowania przebrań dla słupków trwały od 12 maja. Można było wykorzystać eko odpady, materiały, gąbki, kartony, folie. Warunkiem było niepozostawienie na miejskich słupkach trwałych śladów po strojach. Do projektu zgłosiły się gdyńskie rodziny, Forum Kaszubskie, klub miłośników Star Wars, radni dzielnic, Młodzieżowy Dom kultury i gdyńskie szkoły.

W niedzielę przebrano ponad 160 słupków. Przy każdym pracowało kilka osób świetnie się przy tym bawiąc. - Mała dziewczynka, około czterolatka, przytulała każdy słupek i mówiła: kocham cię. To było bardzo wzruszające. Mnóstwo seniorów się zachwycało – opowiada Beata Szadziul.
Słupki oprócz fantazyjnych strojów otrzymały równie fantastyczne imiona, jak Wesoła Ośmiorniczka, Słupkolód, Smeriafnin, Porguś, Gąbek, Biała Furia. Kaszubskie słupki dostały oczywiście kaszubskie imiona: Stolëm, Damroka i Pùrtk.

Zachwycony efektami rodzinnej pracy Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zachęca do ich obejrzenia: - Drogie dzieci, życzę Wam dnia pełnego fantastycznej zabawy! Dobrym pomysłem może być rodzinny spacer na plac Kaszubski, gdzie spotkacie wystrojone słupki. Wszystkiego najlepszego!

Ale trzeba się pospieszyć, bo wystrojone słupki można podziwiać tylko dziś, w Dzień Dziecka. We wtorek betonowi przebierańcy zostaną rozebrani, ale pieczołowicie wykonane stroje nie zmarnują się. - Ze wszystkich materiałów, które pozostaną, zrobimy instalacje - rybki i ptaszory, które wykonamy z pozostałości po słupkach i masy plastycznej. Staną one na placu Kaszubskim na czas akcji „Chodźcie na plac Kaszubski”, która rusza w ostatni tydzień czerwca. Dobra energia słupków będzie nam towarzyszyła przez całe wakacje – podsumowuje Beata Szadziul.
 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda