mobile
REKLAMA

W Sopocie nagrodzono najlepsze opiekunki środowiskowe

Już po raz 14. Prezydent Sopotu wyróżnił opiekunki środowiskowe, które opiekują się starszymi, niesamodzielnymi mieszkańcami miasta. To uhonorowanie ich niezwykle odpowiedzialnej pracy, zaangażowania i troski o drugiego człowieka. Tytuły „Najlepsza Opiekunka Środowiskowa Roku 2022” otrzymały panie: Ewa Grunholz z Fundacji „Niesiemy Pomoc” oraz Bożena Wypych z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

informacja prasowa
W Sopocie nagrodzono najlepsze opiekunki środowiskowe

Przyznano również 4 wyróżnienia. Opiekunki zostały nominowane przez organizacje, które współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sopocie. Na zlecenie miasta świadczą usługi opiekuńcze mieszkańcom Sopotu, którzy potrzebują takiej formy wsparcia.

– Społeczeństwo się starzeje, więc osób, które będą potrzebowały wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu będzie coraz więcej – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Dlatego od wielu lat podejmujemy działania, które wspierają osoby starsze, niesamodzielne i ich opiekunów. Mamy świadomość, jakie to ważne i potrzebne. Działając wspólnie możemy zapewnić właściwą opiekę, która umożliwi osobie niesamodzielnej jak najdłuższe pozostanie we własnym domu. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, empatię i troskę, z jaką podchodzicie do drugiego człowieka. Wasza pomoc jest bezcenna – mówił do opiekunek dyrektor MOPS.

Usługi opiekuńcze obejmują m.in. pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sporządzanie lub dostarczanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami, np. ZUS).

Obecnie z takiej formy wsparcia za pośrednictwem sopockiego MOPS korzysta ok. 240 osób. Usługi te świadczy ok. 90 osób zatrudnionych w dwóch organizacjach pozarządowych.

– Chciałabym gorąco wszystkim podziękować za pracę, mieszkańcy również ją widzą i doceniają – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Budżet na usługi opiekuńcze w mieście stale rośnie i cieszę się, że mamy na kogo te pieniądze wydawać. Wiemy, jak ciężko jest o dobrego pracownika, dlatego tym większe podziękowania, że jesteście, że mieszkańcy są zadowoleni. Tym bardziej, że to często jest bardzo wymagająca praca, ale taki bezpośredni kontakt osoby potrzebującej wsparcia z opiekunem, to, że te osoby mogą być w domu, nie trafiają za szybko do instytucji pomocowych, jest bardzo ważne. Jesteśmy w Sopocie na początku tworzenia planu deinstytucjonalizacji usług społecznych i dużą część z pozyskanych na ten cel środków chcemy przeznaczyć na opracowanie programu, dzięki któremu nasi seniorzy, osoby z niepełnosprawnością czy inne osoby potrzebujące będą mogły jak najdłużej mieszkać w swoim własnym środowisku, korzystając między innymi właśnie ze wsparcia opiekunek społecznych – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

„Najlepsza Opiekunka Środowiskowa” to jedno z pierwszych w Polsce wyróżnień, przyznawane od 2009 r. opiekunkom środowiskowym w dowód uznania za ich zaangażowanie w pracę na rzecz osób starszych i niesamodzielnych.

Wyróżnienie podnosi prestiż zawodu opiekunki środowiskowej oraz ma za zadanie zachęcenie młodych ludzi do kształcenia się w tym trudnym, ale pięknym zawodzie.

Nagrodzone opiekunki

Nagroda główna i tytuł „Najlepsza Opiekunka Środowiskowa Roku 2022”:

  1. Bożena Wypych, Polski Komitet Pomocy Społecznej
  2. Ewa Grunholz, Fundacja „Niesiemy Pomoc”

Wyróżnienia:

  1. Beata Głowacka-Panasiak, Polski Komitet Pomocy Społecznej
  2. Izabela Iwan, Polski Komitet Pomocy Społecznej
  3. Mariola Bednarska, Fundacja „Niesiemy Pomoc”
  4. Edyta Ellwart, Fundacja „Niesiemy Pomoc”

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/UMS

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda