mobile

Ruszył remont Długiego Targu

Długi Targ, reprezentacyjna ulica historycznej części Gdańska, przechodzi remont. Polega on na wymianie starej, wysłużonej i niekomfortowej dla pieszych nawierzchni. Prace mają zgodnie z planem zostać zakończone jeszcze przed przyszłorocznym sezonem letnim.

Informacja prasowa
Ruszył remont Długiego Targu

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na Głównym Mieście. Remont nawierzchni Długiego Targu ruszył i już można zobaczyć, jak znika stara kostka i płyty. 

Prace wykonywane będą etapowo od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna i obejmą 2 środkowe pasy - pomiędzy latarniami. Gdański zarząd Dróg i Zieleni zapewnia, że dołoży starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Ponadto roboty będą prowadzone w taki sposób, aby zachować ruch pieszy. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na 4 polach (kwadratach). Dla potrzeb organizacji budowy z eksploatacji będzie wyłączonych 10 pól (kwadratów). Wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości.

Prace na poszczególnych etapach będą akceptowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (PWKZ). W drugiej połowie kwietnia w pobliżu fontanny Neptuna ułożone zostało próbne pole nawierzchni. Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. To skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości. Jej boki są łupane zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg.

Obecną nawierzchnię Długiego Targu stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dotychczasowe naprawy polegały na usuwaniu pękniętych płyt i zastępowaniu ich kostką kamienną.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda