mobile

Rozpoczęło się święto kobiecego jazzu

Wczoraj wybrzmiały pierwsze dźwięki tegorocznego Ladies' Jazz Festivalu. Od dziś scena Konsulatu Kultury stanie się areną zmagań młodych artystek. A na scenie Teatru Muzycznego wystąpią m.in. Ewa Bem, Krystyna Stańko, Reni Jusis, Ania Dąbrowska czy Stanisława Celińska.

Informacja prasowa
TAGI Festiwal jazz
Rozpoczęło się święto kobiecego jazzu

Ladies' Jazz Festival to wyjątkowe wydarzenie, składające hołd kobietom jazzu. W tym roku impreza odbędzie się już po raz siedemnasty i potrwa do 31 lipca.

Festiwal zainaugurował koncert zatytułowany „Tribute to Maria Koterbska”, który odbył się wczoraj w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Zmarłą w styczniu tego roku Królową Polskiego Swingu uczciły: Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Grażyna Auguścik, Monika Borzym i Beata Przybytek.

Dziś festiwal przenosi się do Gdyni. W Konsulacie Kultury zaczną się przesłuchania w konkursie młodych jazzmanek. W tym roku o Grand Prix, przyznawane przez jury pod kierownictwem Urszuli Dudziak, powalczą:

  • Karolina Pernal (27 lipca, godz. 17.00),
  • Alicja Kuszowska (27 lipca o godz. 19.00),
  • Natalia Szczypuła (28 lipca o godz. 17.00),
  • Magdalena Kuraś (28 lipca o godz. 19.00).


Koncerty będą się odbywać także na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Kto wystąpi?

Znana i lubiana wokalista Reni Jusis w swoim nowym projekcie zabierze słuchaczy w podróż do Francji. „Je Suis Reni” zawiera zbiór piosenek rodem właśnie z tego kraju. Artystka wystąpi 29 lipca o godz. 17.00 przy akompaniamencie akustycznym zespołu. Występ połączy klasyczne francuskie utwory z lat 60. i 70. z największymi popowymi hitami.

Doskonale znana ze swoich ról filmowych i teatralnych aktorka Stanisława Celińska na dobre zadomowiła się już w świecie muzyki. Niezwykłe występy przysporzyły jej rzesze fanów, a wydane płyty zdobyły uznanie krytyki, o czym świadczyć może nagroda Fryderyka dla najlepszego albumu poetyckiego za krążek „Malinowa...”. Tę utalentowaną damę usłyszymy 29 lipca o godz. 20.00.

Wydarzenie „Ladies' Jazz śpiewa bossa novy” zaplanowano 30 lipca o godz. 17.00.
To specjalnie przygotowany na tegoroczną edycję festiwalu koncert. Na scenie zobaczymy Krystynę Stańko w towarzystwie wybranych zwyciężczyń Grand Prix Ladies' Jazz Festivalu z minionych lat. W Teatrze Muzycznym zaśpiewają: Natalia Capelik-Muianga, Kinga Hornik, Dominika Czajkowska-Ptak i Irka Zapolska. W repertuarze znajdą się m.in. takie utwory, jak: Corcovado, Triste, Summer Samba, No More Blues, Desafinado czy I Am Fool To Want You. Ich aranżacje przygotował Ariel Suchowiecki. Obok wokalistek na scenie zagrają: Ariel Suchowiecki – fortepian, Mikołaj Stańko – perkusja, Adam Pachla – kontrabas i Michał Susiński – saksofon.
To również chwila, na którą czekają młode adeptki jazzu. Dowiemy się, kogo wyłoniło jury pod przewodnictwem Urszuli Dudziak.

Współpracowała z Andrzejem Smolikiem, Krzysztofem Krawczykiem czy francuską grupą Nouvelle Vague. Ania Dąbrowska, bo o niej mowa, od wielu lat z powodzeniem nagrywa nowe piosenki i gra wspaniałe koncerty. W jej dorobku znajdziemy 7 płyt, na których artystka żeni ze sobą inteligentny pop, muzykę retro, muzykę francuską czy filmową. Na scenie Teatru Muzycznego zaśpiewa 30 lipca o godz. 17.00.

Jej ciepły, niepowtarzalny głos i wyjątkowe piosenki towarzyszą nam już od pół wieku. Ewa Bem obchodzi w tym roku okrągły jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji nie może zabraknąć jej również na Ladies' Jazz. „Pierwsza Dama polskiego jazzu” – bo tak mówiono o Ewie Bem – zaśpiewa swoje największe przeboje i najważniejsze utwory. Na scenie będą jej towarzyszyć rozmaici goście. Kto to taki? O tym przekonają się widzowie, którzy 31 lipca o godz. 20.00 zasiądą na widowni Teatru Muzycznego w Gdyni.

Szczegóły, a także informacje o poszczególnych koncertach znajdziemy na stronie internetowej Ladies' Jazz Festivalu.

Fot. Anna Rezulak/gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda