mobile
REKLAMA

Proza, poezja, esej i przekład. Kostki Literackie czekają

Prestiżowy konkurs o Nagrodę Literacką Gdynia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród autorów z całego kraju. Do tegorocznej edycji wpłynęło 551 zgłoszeń elektronicznych, pozostałe dotrą pocztą tradycyjną. Jak co roku kapituła nagrody wyłoni laureatów w czterech kategoriach: proza, poezja, esej i przekład na język polski.

informacja prasowa
Proza, poezja, esej i przekład. Kostki Literackie czekają

Nabór zgłoszeń do 18. edycji Nagrody Literackiej Gdynia dobiegł końca. Organizatorzy zamykają styczeń z liczbą 551 zgłoszeń elektronicznych, ale wciąż czekają na te przesłane bardziej tradycyjnie, czyli za pomocą poczty lub przez kurierów. Tych samych, którzy od początku 2023 roku regularnie zaglądają do Biura Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia. Bo to właśnie tam przyjmowane są zgłoszenia, odbywa się weryfikacja ich kompletności oraz przygotowanie książek dla kapituły.
 

– Wśród zgłoszeń prym zdecydowanie wiodą powieści. Do dzisiaj zgłoszono ich aż 200. Wśród nich znalazły się te ze znanych wszystkim wydawnictw, jak np. Czarne, Literackie, Marginesy czy Ha!art, jak również te z mniejszych oficyn – Filtrów, Dowodów na istnienie, Cyranki. Ale też te ukazujące się nakładem bibliotek, np. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim lub wydane przez Poznańskie Towarzystwo im. Iwana Franki – informuje Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia i sekretarz kapituły NLG.

Okazuje się, że na drugim miejscu pod kątem liczby zgłoszeń znalazła się poezja – wpłynęło aż 178 tomików. Tu królują małe oficyny oraz tomiki ogłaszane własnym kosztem. Tradycyjnie wiele zgłoszeń pochodzi od wydawnictw Convivo, Mamiko, A5 czy Warstw. Są też te od Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej, Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Instytutu Mikołowskiego.

Wśród przekładów znalazły się powieści z całego świata: Korei Południowej, Chile, Wysp Kanaryjskich, Francji, Ukrainy, Litwy, Grecji czy Słowenii.

Równie bogate i różnorodne książki zgłoszono w kategorii esejów – reportaże, krytyka literacka, książki o sztuce oraz kulturze.

Laureatów w czterech kategoriach: proza, poezja, esej i przekład na język polski poznamy już za kilka miesięcy.

fot. gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda