mobile

Premiera filmu muzycznego, teatr dla dzieci i dorosłych, wystawa - najciekawsze propozycje online na weekend

Bezpieczny weekend w domu nie musi być nudny - o tym kolejny raz przekonują nas m.in. gdańskie instytucje kultury. Na sobotę propozycje przygotowały Teatr Miniatura i klub Żak, a na niedzielną premierę filmową i spotkanie z muzykami zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury. To nie koniec atrakcji.

Informacja prasowa
Premiera filmu muzycznego, teatr dla dzieci i dorosłych, wystawa - najciekawsze propozycje online na weekend

Klub Żak przygotował kolejną propozycję filmową w ramach swojego kina online. W piątek i sobotę, 9-10 kwietnia, można zobaczyć turecki dramat z 2015 roku w reżyserii Emina Alpera - „Blokada”, który prezentowany był w głównej sekcji konkursowej 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie zdobył Specjalną Nagrodę Jury. To opowieść o spotkaniu po 20 latach dwóch braci - jeden wyszedł z więzienia, drugi żyje samotnie opuszczony przez żonę i dzieci. Jest też trzeci, tajemniczy brat. Wszystkim, niezależnie od różnie toczących się kolei życia, przyszło funkcjonować w trudnych czasach konfliktów, społecznych niepokojów i wzajemnych oskarżeń. Czy z tej sytuacji jest wyjście?

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 14 zł. Szczegóły na stronie klubu Żak.

Ciekawą teatralną propozycję dla małych i dużych przygotował Teatr Miniatura, który od niedawna prezentuje swoje wybrane tytuły na platformie VOD. W ten weekend zaprasza na pokaz spektaklu „Baltic. Pies na krze” w adaptacji i reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

To wzruszająca i pełna emocji opowieść oparta na głośnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 2010 roku. Tytułowy bohater, kundelek, został zauważony w styczniu, gdy dryfował na kawałku kry przez Wisłę. Przemarznięte i przerażone zwierzę udało się uratować dzięki akcji przeprowadzonej na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica. Historia znana była na całym świecie, ponieważ nagrania z akcji ratunkowej obiegły zarówno polskie, jak i zagraniczne media.

Wszystko to opisała Barbara Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”. Posłużyła ona Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu do stworzenia jednego z pierwszych spektakli dokumentalnych adresowanych do dzieci. Choć spektakl ma charakter dokumentalny - znalazł się w nim także fragment filmu z akcji ratunkowej - reżyser nadał opowieści bajkowy, chwilami magiczny klimat i zostawił widzom duże pole dla wyobraźni. Stworzył przedstawienie z przesłaniem dla dzieci, jednak emocje i odwołania do uniwersalnych prawd odnajdą w nim również młodzież i dorośli - dlatego powinno się w jego przypadku mówić raczej o spektaklu familijnym

Bilety na spektakl: 10 zł, dostępne na platformie interticket.pl. Można je wykupić (a tym samym oglądać spektakl) przez cały weekend - od godziny 17:00 w piątek, 9 kwietnia, do godziny 24:00 w niedzielę, 11 kwietnia.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na pierwsze wydarzenie online z cyklu spotkań z artystami z Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej - Laboratorium Dialogu, w ramach festiwalu Metropolia jest Okey. W inauguracyjnym odcinku polska-holenderska para filmowców, Beata i Onno Staszyńscy-Hansen oraz Tomasz Lipski, razem z artystami poszukają antidotum na smutek, lęk i strach egzystencjalny naszych, obecnych czasów, i odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w uzyskiwaniu szczęścia grają artysta, muzyka, miłość i twórczość.

Gośćmi prowadzących będą: Roman Sebastyański (Pancerne Rowery), Maciej Łyszkiewicz (No Limits), Larry Okey Ugwu (Ikenga Drummers), Robert Bryński i Kazik Kaszubowski (Call System), Jarosław Janiszewski (Bielizna), Jowita Cieslikiewicz i Maja Kisielińska (Oczi Cziorne). Rozmowa dobędzie się w niedzielę, 11 kwietnia, o godzinie 17:00, i będzie transmitowana online, na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Spotkanie poprzedzi premiera online filmu „(...) i żeby cała przestrzeń wypełniła sie muzyką - oda do życia” Beaty i Onno Staszyńskich-Hansen, który także powstał w ramach Laboratorium Dialogu, ze stypendium dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego w roku 2020.

- Z ponad 10 godzin rozmów dokumentalnych zmontowaliśmy prawie godzinny film, zbiorowy portret, w którym fragmenty, różne perspektywy i refleksje tworzą subiektywne, autorefleksyjne, osobiste spojrzenie bohaterów filmu w pandemicznej rzeczywistości na tworzenie, sens i miłość. Bohaterowie filmu to goście tej przedpremierowej rozmowy - zapraszają autorzy.

Link do filmu zostanie opublikowany po rozmowie - o godzinie 18:00.

Młodszych widzów Plama - zaspiański oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury - zaprasza w niedzielę, 11 kwietnia, przed ekrany komputerów, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z Teatrem w Blokowisku. Tym razem spektakl zaprezentuje znany już trójmiejskim widzom białostocki Teatr pod Orzełkiem, założony przez lalkarza Mariusza Orzełka.

W przedstawieniu „Wyspa Pacynek”, które ma charakter interaktywnej teatralnej zabawy dla najmłodszych, Profesor Wyobraźni Hilary Szczebrzeszyński oraz Pani Pacynka zabiorą widzów w pełną przygód podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Aktorzy odegrają scenki z „Czerwonego Kapturka” Jana Brzechwy i historię przyjaźni pacynek Kropki i Kreski, wezmą także udział w lalkowej klaunadzie. Pod ich okiem uczestnicy zabawy zapoznają się z budową i sposobem animacji lalki - pacynki.

Początek o godzinie 17:00 - przedstawienie dostępne będzie bezpłatnie na profilu facebookowym Plamy oraz na kanale YouTube.

W Gdańskiej Galerii Miejskiej trwa nowa wystawa „Krew i cukier. 2000-2021”, poświęcona twórczości Bogny Burskiej. Z racji zamknięcia instytucji kultury można ją oglądać online, biorąc udział w wirtualnym spacerze. Warto - to największy dotychczasowy pokaz prac tej malarki, fotografki, autorki instalacji, prac wideo, filmów found footage i tekstów dramatycznych. Podobnie jak różnorodna jest twórczość artystki, tak i wybrane na gdańską pracę wystawę stanowią zestawienie najnowszych realizacji, prac dotąd niepokazywanych oraz dzieł charakterystycznych dla różnych okresów jej twórczości.

Prace możemy oglądać z bliska, dzięki Wirtualnemu spacerowi 3D.

Fot. mat. dystrybutora

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda