mobile

Po Gdyni własnym cargo. Miasto dotuje zakup rowerów

Rowery cargo podbijają Gdynię. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli nabyć na własny użytek tego typu pojazd, uzyskując na niego nawet 50% dotacji. Uchwałę w tej sprawie przegłosowała właśnie Rada Miasta Gdyni. To pierwsza tego typu dotacja w Polsce.

inf. prasowa
Po Gdyni własnym cargo. Miasto dotuje zakup rowerów

Gdynia od lat stawia na ekologiczne środki transportu. Świadczyć o tym mogą m.in. trolejbusy, czy autobusy zasilane niskoemisyjnymi silnikami. Od jakiegoś czasu mieszkańcy mogą korzystać również z rowerów cargo. Powstała wypożyczalnia, dzięki której gdynianie mieli okazję poznać się na zaletach tych praktycznych pojazdów.

- Rowery towarowe dały się już poznać w Gdyni jako ekologiczny środek transportu pozwalający przewozić dzieci, towary, realizować dostawy, jak i promować rozmaite projekty. Liczba gdynian zapisanych w kolejce do wypożyczalni rowerów cargo na najbliższe tygodnie pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tymi pojazdami – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Już niebawem zainteresowani mieszkańcy, którym rowery towarowe przypadły do gustu, będą mogli nabyć na własny użytek taki pojazd, uzyskując przy tym nawet 50% dotację. Wszystko za sprawą uchwały, którą podczas ostatnich obrad przyjęła Rada Miasta. To pierwsza tego typu dotacja w Polsce. Zgodnie z zapisami uchwały osoby fizyczne zamieszkałe na terenie Gdyni, które dokonają zakupu roweru towarowego (rower ze skrzynią do przewozu towarów lub osób) będą mogły otrzymać zwrot części kosztów, a dokładniej: 50% wartości zakupionego roweru, jednak nie więcej niż 5000 zł. W tegorocznej puli na ten cel znajduje się 50 000 zł, w ramach pilotażu projektu CityChangerCargoBike. W Gdyni realizowany jest on od września 2018 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Projekt dofinansowany jest z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

fot. Małgorzata Omachel-Kwidzińska

Zgodnie z założeniami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni celem miasta jest „Dążenie do poprawy jakości środowiska naturalnego, poprzez działania w zakresie równoważenia transportu – zwiększanie udziału niskoemisyjnych środków transportu oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w transporcie”. Przyznawanie dotacji i wspieranie logistyki rowerowej jest wyrazem wsparcia i propagowania ekologicznej formy transportu, jaką stanowią rowery towarowe, przyczyniającej się do poprawy jakości powietrza i klimatu oraz zmniejszenia hałasu. Pojazdy te mogą zastąpić samochód w wielu sytuacjach, zwłaszcza na krótkich miejskich dystansach.

Z ankiet ewaluacyjnych osób wypożyczających rowery cargo wynika, że 100% z nich jest zadowolonych z użytkowania tego pojazdu, połowa rozważa jego zakup, a dla 92% wypożyczających poziom dofinansowania zakupu na poziomie 50% skłoniłby ich do nabycia roweru cargo.

Uchwała wejdzie w życie po zaopiniowaniu przez kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku i 14 dni publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Szczegóły dotyczące składania wniosków o dotację pojawią się na stronie Gdynia.pl w lipcu.

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda