mobile

Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń w Gdańsku

W najbliższych dniach zniesione zostaną kolejne obostrzenia związane z COVID-19. O tym, w jaki sposób wpłynął one na funkcjonowanie miasta rozmawiano podczas spotkania miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego.

inf. prasowa
Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń w Gdańsku

W zebraniu udział wzięły służby mundurowe oraz przedstawiciele wybranych jednostek miejskich prowadzących działania związane z Covid-19 na terenie Gdańska.

- Pomimo znoszenia kolejnych obostrzeń, zachowujmy rozsądek i mądrze korzystajmy z możliwości spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. Utrzymujmy odpowiedni dystans fizyczny i przestrzegajmy zasad higieny i bezpieczeństwa – apelowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Pamiętajmy, że w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie zachować dystansu powinniśmy nadal zasłaniać nos i usta – dodała.

 

Place zabaw i siłownie pod chmurką
Od poniedziałku, 1 czerwca rozpoczęte zostaną prace mające na celu sukcesywne przywracanie dostępu do placów zabaw i siłowni pod chmurką. Po ogłoszeniu zasad sanitarnych, które mają obowiązywać na terenie takich obiektów, zostaną one wprowadzone. W mieście znajduje się łącznie ponad 250 tego typu obiektów. Wszystkie zostaną udostępnione do użytkowania gdańszczankom i gdańszczanom do połowy czerwca.

 

Na plaże od 1 czerwca
Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpocznie się w poniedziełek, 1 czerwca. Od tego dnia będzie można zażywać morskich kąpieli na plaży przy molo w Brzeźnie. Kolejne kąpieliska będą uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie, w dniach 26 czerwca oraz 1 lipca. Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kolejnych kąpieliskach: Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Od 1 lipca dołączą do nich Jelitkowo Klipper oraz Świbno. Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować w godzinach 9.30-17.30.
Co ważne, Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotuje wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Stosowne instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawią się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Zasady korzystania z tych miejsc zostaną również opublikowane na stronie https://kapieliskagdansk.pl.
Jako administrator, GOS będzie zalecał również zachowanie dystansu fizycznego oraz noszenie maseczek podczas pobytu nad morzem, zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi. W przypadkach skrajnego naruszania obowiązujących zasad, ratownicy wodni będą współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i sanitarne.

 

Na baseny trzeba poczekać …
Trwają prace, dzięki którym otwarte zostaną 4 miejskie pływalnie. Obecnie trwa proces napełniania niecek wodą, który zakończy się na początku przyszłego tygodnia. Następnie wykonane zostaną niezbędne badania pod kątem m.in. bakterii e-coli czy legionelli. Co istotne, uzdatniona woda basenowa jest w pełni bezpieczna pod względem wirusologicznym, bakteriologicznym, więc użytkownicy będą mogli czuć się bezpiecznie.
Wznowienie funkcjonowania pływalni nastąpi najpóźniej do 19 czerwca. Co ważne, baseny będą funkcjonować w wakacje, gdyż przerwę, wymuszoną przez Covid – 19 wykorzystano do przeprowadzenia prac konserwatorskich.

 

Bilety do ZOO nadal tylko on-line
W najbliższy weekend nadal obowiązuje limit 500 osób, które mogą przebywać jednocześnie na terenie ogrodu zoologicznego. Przypominamy również, że bilety nadal można kupować jedynie on-line - https://bilety.zoo.gda.pl/
Na stronie wybieramy konkretny termin wizyty. Apelujemy o przemyślany zakup biletów wstępu, bo nie możemy przyjmować ich zwrotów, ani wymieniać na inny termin.
Nadal nie będzie wstępu dla posiadaczy biletów rocznych, kart mieszkańca i pakietów gdańskiego lwa. Dodatkowe usługi na terenie ogrodu (np. gastronomia, pamiątki) działają w ograniczonym zakresie. Nieczynne pozostają park linowy, wypożyczalnia wózeczków oraz kolejka retro.

 

Potrzebujesz pomocy – zadzwoń 797 909 112
Obecny stan izolacji społecznej wyzwolił w ludziach heroiczne postawy, ale też pogłębił problemy, które dzieją się w zaciszu domów. Dlatego w Gdańsku powstał całodobowy numer alarmowy. Pomoc można uzyskać dzwoniąc na nr 797909112 lub pisząc na adres mailowy wsparcie@mopr.gda.pl. Kontaktując się z dyżurującym specjalistą osoba dzwoniąca uzyska niezbędne wsparcie ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny. W sytuacjach tego wymagających zostanie wszczęta Procedura Niebieskiej Karty. Żadne zgłoszenie, nawet anonimowe nie pozostanie bez echa, bez odpowiedniej reakcji służb.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda