mobile

Odnowiona kamienica przy ul. Rogaczewskiego 45

Znajdująca się w Gdańsku kamienica przy Rogaczewskiego 45 to kolejny obiekt, który przeszedł kompleksową modernizację w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Pochodząca z początku XX wieku budowla ma bogatą historię, którą upamiętnia umieszczony na elewacji frontowej napis "Piaskownia". Remont został przeprowadzony zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Teraz w odnowionym budynku będzie mogło zamieszkać dziesięć rodzin

oprac. Patrycja Biernat
Odnowiona kamienica przy ul. Rogaczewskiego 45

Po remontach kamienic przy ulicach Salwator, Biskupiej i Na Stoku przyszła kolej na budynek zlokalizowany przy Rogaczewskiego 45. Choć obecnie ulica ta jest oddzielona od Biskupiej Górki arterią Armii Krajowej, pierwotnie stanowiła część tej samej dzielnicy, łącząc się z nią w spójną całość. Inwestycja została sfinansowana częściowo ze środków unijnych w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu.

Wartość prac wyniosła blisko 5 milionów złotych, z których dofinansowanie pozyskano m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarczego. Efekty prac są imponujące. W Gdańsku coraz częściej można spotkać kompleksowe remonty kamienic, nie tylko na Biskupiej Górce, lecz także na Dolnym Mieście, we Wrzeszczu czy na Żabiance, gdzie obecnie trwają prace wykończeniowe.

Nowy budynek będzie domem dla dziesięciu rodzin. Ich nowe mieszkania mają powierzchnię od 30 m2 do 58 m2. Każde mieszkanie będzie miało przynależną komórkę lokatorską, a na ostatniej kondygnacji znajduje się strych. Wśród nowych mieszkańców znajdą się również osoby, które czekały na przeprowadzkę z powodu wyburzenia ich dotychczasowych budynków, umieszczenia ich na liście do wyburzenia lub prowadzenia remontów. Jedno z mieszkań zostało przekazane beneficjentom programu realizowanego przez Fundację "I Ty Możesz Wszystko". Niektóre rodziny mogły też liczyć na zmianę mieszkań ze względu na niepełnosprawność czy wiek. W nowej lokalizacji zyskają większą przestrzeń i lepszy standard życia.

Prace remontowe objęły szeroki zakres działań. Oprócz nowej elewacji wykonano nową płytę fundamentową oraz izolację poziomą i pionową. Zmodernizowano piwnice, wymieniono stropy na żelbetowe, wzmocniono ściany zewnętrzne i wykonano izolację termiczną. Remontowano również dach, na którym zbudowano nową więźbę i pokrycie. Dyrektor Gdańskich Nieruchomości, Ziemowit Borowczak, podkreśla trudności związane z terenem, który dawniej był piaskownią, wymagającym szczególnej uwagi podczas prac remontowych.

Wnętrza mieszkań również zostały odnowione i wyposażone w łazienki i kuchnie. Zmieniono instalacje sanitarną, wodociągową, wentylacyjną, elektryczną, teletechniczną oraz uziemiającą i odgromową. Zamontowano również system zarządzania budynkiem, umożliwiający zdalny odczyt mediów, kontrolę urządzeń oraz informowanie o problemach i awariach.

fot.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda