mobile

Nowe decyzje sopockiego sztabu kryzysowego

Podczas posiedzenia sztabu, 20 marca, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, podjęte zostały kolejne ważne decyzje dotyczące pracy Urzędu Miasta i funkcjonowania jednostek miejskich.

inf.prasowa
Nowe decyzje sopockiego sztabu kryzysowego

Urząd Miasta Sopotu

Podjęto decyzję o nowych zasadach pracy w Urzędzie Miasta – pracownicy zostaną podzieleni na dwie ekipy, które nie będą miały ze sobą styczności. W tych grupach pracownicy będą pracowali w systemie tydzień na tydzień.

W weekendy każde pomieszczenie w Urzędzie ma być ozonowane. Ozonowanie obejmie również samochody służbowe.

Wprowadzony zostaje zakaz wyjść w godzinach pracy – nie będą odbywać się wizje w terenie, a spotkania służbowe poza budynkiem możliwe wyłącznie po uzgodnieniu z przełożonym.

 

Wydział Lokalowy 

Podwyżki czynszu w komunalnych lokalach mieszkalnych zostają zawieszone na okres 1 roku (miały teraz wejść w życie).

 

Straż Miejska

Przeorganizowana zostanie praca dyżurki Straży Miejskiej, aby docelowo funkcjonariusze różnych dni i zmian nie mieli ze sobą styczności. Praca odbywać się będzie w systemie tydzień na tydzień.

Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zgłosiło gotowość do oddelegowania pracowników do pracy ze Strażą Miejską. Komendant SM potwierdził, że jest możliwość włączenia ratowników sopockiego WOPR do wspólnych patroli.

Zawieszone zostają wywiady środowiskowe, a patrole realizowane są jedynie w radiowozach. Funkcjonariusze wyposażeni zostali w maseczki oraz kombinezony.

 

ERGO ARENA

Na boisku oraz Skate Parku została zawieszona tabliczka, informująca o tym, że nie jest zalecane korzystanie z urządzeń. Prosimy o poważne potraktowanie tego zalecenia.

 

Zarząd Dróg i Zieleni

Cmentarz - utrzymane zostają zasady: pogrzeby rozpoczynają się przed kaplicą. Biuro pozostaje zamknięte, sprawy pogrzebów ustalane są wyłącznie po umówieniu telefonicznym.

Inwestycje i roboty drogowe zaplanowane na najbliższy czas, realizowane są wg. harmonogramów.

Zdecydowano o wyłączaniu świateł na boiskach i placach zabaw, ze względu na zbierające się w tych miejscach grupy młodzieży.
 


MOPS

Sopockie WOPR zadeklarowało chęć pomocy. Wśród pracowników są ratownicy, którzy mogą być delegowani do opieki nad osobami starszymi czy wykonania prostych zabiegów, typu zmiana opatrunku. Służby miejskie analizują prawne możliwości.

Wszystkie osoby przebywające na kwarantannie otrzymują prowiant przez cały tydzień.

Obecnie MOPS dostarcza 60 obiadów do osób starszych, chorych, potrzebujących.

 


Wydział Zdrowia

Na wniosek Naczelnik Wydziału Zdrowia zwiększone zostały środki na pomoc pielęgniarską. MOPS nie ma na razie zgłoszeń odnośnie problemów z opieką w domach czy zabiegami pielęgniarskimi.

W przypadku, gdy pracownicy MOPS-u lub sopockiego WOPR-u otrzymają zgłoszenie, że konieczna jest pomoc pielęgniarska w postaci np. zmiany opatrunku, pielęgnacji odleżyn, stomii, cewnika itp., w pierwszej kolejności pacjent powinien otrzymać zlecenie od lekarza rodzinnego na wykonanie tych czynności przez pielęgniarkę środowiskową. Każdy lekarz rodzinny powinien taką osobę zatrudniać. Jeżeli jednak, co zdarza się coraz częściej, pielęgniarka jest na zwolnieniu lekarskim, opiece, odbywa kwarantannę itp., prosimy o zgłaszanie takich przypadków do Wydziału Zdrowia UMS, tel.: 58 52 13 686. Chorzy ci, zostaną objęci opieką pielęgniarską długoterminową. Konieczne w takim przypadku jest skierowanie od lekarza rodzinnego o objęcie pielęgniarską opieką długoterminową wskazanego pacjenta. Lekarze znają tę procedurę, ponieważ program jest prowadzony w naszym mieście od kilku lat.Pozostałe

Sopocki rynek – pomimo decyzji o zamknięciu rynku, sprzedawcy rozstawiali się dzisiaj przed terenem targowiska. Interweniowała Straż Miejska. Zgodnie z kategorycznym zaleceniem Sanepidu, decyzją prezydenta Sopotu rynek został zamknięty! Należy pamiętać, że miejsca sklepowe objęte są dużo większym rygorem (mała liczba sprzedawców, samoobsługa, szyby z pleksi, płatność bezgotówkowa), wobec czego ryzyko zakażenia jest tam dużo mniejsze.

Miasto zbiera wnioski od przedsiębiorców w sprawie udzielenia im pomocy. Wnioski będą rozpatrywane do końca przyszłego tygodnia. Ze względu na to, że wielu przedsiębiorców wynajmuje lokale prywatnie, a nie od gminy, trzeba będzie zastanowić się nad sprawiedliwym ale jednocześnie zgodnym z prawem, systemem wsparcia.

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda