mobile
REKLAMA

Niedzielny koncert poświęcony pamięci Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

W Bazylice Mariackiej, miejscu pochówku prochów zamordowanego w styczniu 2019 r. prezydenta Gdańska, wybrzmiały w niedzielne południe dźwięki Bacha, Händela, Haydna, Mozarta, Schuberta, Chopina, Brahmsa, Dvoraka, Bartóka i Debussy’ego. Koncertu w wykonaniu zespołu Duo del Gesù wysłuchała liczna publiczność - gdańszczanie, turyści i najbliżsi Pawła Adamowicza - żona i córka. Był to ostatni akord 13. edycji Euro Chamber Music Festival Gdańsk. 

Informacja prasowa
Niedzielny koncert poświęcony pamięci Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Występ Duo del Gesù zakończył, trwającą od 21 czerwca 2024 r., 13. edycję Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Ostatni z cyklu 13 koncertów kameralnej muzyki poważnej poświęcono pamięci zasłużonego dla miasta, wieloletniego prezydenta Gdańska.

Wyboru dzieł starych mistrzów dokonali skrzypek Arnaud Kaminski i altowiolista Krzysztof Tymendorf, członkowie Duo del Gesù i twórcy festiwalu Euro Chamber Music Festival Gdańsk, obaj związani z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Duo del Gesù powstało w 2010 roku, a festiwal [Euro Chamber Music Festival Gdańsk] z ich inicjatywy - dwa lata później i, jak wspomina w wywiadzie dla gdansk.pl Arnaud Kaminski - odbyło się to spontanicznie. Nieoczekiwaną inspiracją dla młodych muzyków okazały się rozgrywane w 2012 w Gdańsku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.   

- Kończyliśmy studia, graliśmy na ulicy, z ludźmi - było super. Wpadliśmy na pomysł festiwalu podczas Euro 2012, bo w tym okresie nic się nie działo w Trójmieście. Żadnej sztuki, kultury, nic, wszystkie teatry pozamykane, kina również. I naprawdę w trzy tygodnie zorganizowaliśmy festiwal i to międzynarodowy, bo muzycy przyjechali z Japonii, z Bułgarii, z Francji, z Niemiec i z Polski. Zawsze wspominam to z wielką radością. Już wtedy był pomysł festiwalu muzyki kameralnej (...) wiadomo, muzyka klasyczna kojarzy nam się z orkiestrą symfoniczną, z operą, ale my zawsze byliśmy zwolennikami troszeczkę innego aspektu muzyki - muzyki kameralnej, czyli takiej, gdzie występuje garstka muzyków i najczęściej przyjaciół. Pierwszy festiwal odbył się pod hasłem “przyjaciele grają razem”.

Skrzypce i altówka - na polskiej scenie muzycznej obecność tego typu duetu jest zjawiskiem nieczęstym. Pasją Arnaud Kaminskiego i Krzysztofa Tymendorfa jest poszukiwanie muzycznej doskonałości w interpretacji dzieł zarówno wielkich mistrzów, jak i kompozytorów zapomnianych bądź niewystarczająco docenianych, jak choćby Ignaz Pleyel, Franz  Anton Hoffmeister, Robert Fuchs, Charles Koechlin czy Philipp Scharwenka. Artyści interesują się także muzyką współczesną oraz improwizowaną, co zaowocowało m.in. współpracą z wirtuozem muzyki elektronicznej Władysławem "Gudonisem" Komendarkiem, klawiszowcem zespołu Exodus i legendą muzyki progresywnej w Polsce.

Duo del Gesù ma też w swoim dorobku tournée koncertowe po krajach Europy. 

fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda