mobile
REKLAMA

Mieszkańcy Gdańska tworzą zieloną oazę. Drugi miejski mikrolas powstanie na Jasieniu

Gdańsk staje się coraz bardziej zielonym miastem. W sobotę 18 listopada mieszkańcy będą mieli okazję posadzić drugi miejski mikrolas na terenie przy ul. Stankiewicza 8. To inicjatywa Zakładu Utylizacyjnego, który wykorzystuje kompost z bioodpadów do poprawy jakości gleby

Jakub Bielawski
Mieszkańcy Gdańska tworzą zieloną oazę. Drugi miejski mikrolas powstanie na Jasieniu

Gdańsk zyska drugi miejski mikrolas

Miejski mikrolas to specjalna forma nasadzeń drzew i krzewów, która opiera się na metodzie opracowanej przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego. Polega ona na sadzeniu bardzo gęsto wielu rodzimych gatunków roślin, które tworzą naturalną i samowystarczalną enklawę zieleni. Taki las rośnie szybciej, jest bogatszy w bioróżnorodność i lepiej zatrzymuje wodę i węgiel niż tradycyjny park.

W Gdańsku pierwszy mikrolas powstał wiosną tego roku w pobliżu Parku Południowego. Teraz przyszedł czas na kolejny, który będzie rósł na Jasieniu. Na 200 metrach kwadratowych posadzonych zostanie około 600 drzew i krzewów, łącznie 40 gatunków. Wśród nich będą m.in. dęby, lipy, czeremchy i leszczyny.

- To już drugi Miejski Mikrolas, który powstaje w naszym mieście. Po Parku Południowym przyszedł czas na stworzenie tej wyjątkowej oazy zieleni również na Jasieniu. To bardzo cenna inicjatywa, która uczyni nasze miasto jeszcze bardziej zielonym i piękniejszym – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zakład Utylizacyjny, który jest organizatorem akcji, chce pokazać mieszkańcom, jak ważna jest idea gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki segregacji bioodpadów, które są produkowane w gospodarstwach domowych, zakład produkuje polepszacz gleby, zwyczajowo nazywany kompostem. Mikrolas będzie sadzony na podłożu z wykorzystaniem ok. 30 ton tego kompostu. Dodatkowo część sadzonek pochodzi z zakładowej szkółki drzew.

- Wiosną sadziliśmy pierwszy Miejski Mikrolas w pobliżu zbiornika Świętokrzyska II. Inicjatywa ta spotkała się z ciepłym przyjęciem przez okolicznych mieszkańców. Posadzony las rośnie i już jest ważnym elementem okolicznej bioróżnorodności. Teraz, jesienią postanowiliśmy zaprosić do sadzenia mikrolasu mieszkańców kolejnej dzielnicy położonej w naszym sąsiedztwie. Jest to dla nas okazja, by pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest idea gospodarki obiegu zamkniętego. Idea, którą można stosować w swoim życiu codziennym – opowiada Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Akcja sadzenia mikrolasu odbędzie się w sobotę 18 listopada od godz. 12.00 do posadzenia ostatniego krzewu i drzewa. Na miejscu będą również stoiska edukacyjne i atrakcje dla dzieci.

fot.UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda