mobile

Miasto Gdynia rzuca wyzwanie cukrzycy

Osoby aktywne zawodowo często prowadzą niezdrowy tryb życia, który sprzyja zapadalności na choroby cywilizacyjne. Przyczyniają się do tego głównie złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia i związana z tym nadwaga lub otyłość. Jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca typu 2. 9 grudnia w Urzędzie Miasta Gdyni podpisano umowę dotyczącą projektu pn.: „Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatów: gdyńskiego, wejherowskiego i puckiego”.

Redakcja
Miasto Gdynia rzuca wyzwanie cukrzycy

Gdynia jest liderem projektu, który swoim działaniem obejmie także mieszkańców powiatów puckiego i wejherowskiego. Łącznie w programie planowany jest udział 8000 uczestników. Poza spełnieniem warunku dotyczącego odpowiedniego wieku (35 – 64 lata - te osoby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka), do programu będą mogły przystąpić osoby, które dotychczas nie były leczone z powodu cukrzycy typu 2, w ciągu ostatniego roku nie wykonywały badań przesiewowych w kierunku cukrzycy OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test) i w ankiecie Findrisk uzyskały 12 i więcej punktów (osoby powyżej 45 r. ż. zostaną zakwalifikowane do programu bez względu na wynik ankiety).
 
Podczas uroczystości sygnatariuszami umowy byli Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego oraz Joanna Barańska, przedstawiciel Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, czyli podmiotu leczniczego. Podpisywany dokument dotyczy pierwszego etapu wdrożenia realizacji projektu na rok 2020.
 
- W efekcie bardzo dobrej współpracy z powiatem puckim i wejherowskim rozpoczynamy działania związane z profilaktyką cukrzycy typu 2. Chcemy dotrzeć z badaniami do mieszkańców wszystkich trzech powiatów. Chcemy te osoby przeankietować, następnie zrobić dodatkowe badania, a jeżeli uda nam się wskazać konkretne osoby w wieku 35-64 lat zagrożone cukrzycą typu 2, zamierzamy skierować je na specjalistyczne badania, indywidualne konsultacje z dietetykiem, psychologiem, lekarzami o różnych specjalizacjach. Kwota całego projektu to nieco ponad 3,5 mln złotych, w większości pochodząca ze środków Unii Europejskiej. Z tego niewiele ponad 170 tys. to kwota wkładu własnego. Cieszymy się, że z tych środków, które są środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej możemy efektywnie działać na rzecz zdrowia naszych mieszkańców – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

- Cukrzyca typu 2 to problem bardzo szeroki i społeczny. Dla ludzi nie ma granic między powiatem wejherowskim, puckim i Gdynią. Jeżeli dotrzemy z tą informacją do mieszkańca Gdyni, to ktoś powie: „Dobrze, ja pracuję w Gdyni, ale mieszkam w powiecie wejherowskim. Czy również mogę z takiej oferty skorzystać?”. Z Gdynią współpracujmy na wielu płaszczyznach, dlatego również i w tym obszarze rozpoczynamy współpracę. Gdynia ma bogate doświadczenie w tym zakresie, więc bardzo się cieszę, że będzie liderem w projekcie, a my jako partnerzy możemy się przyłączyć – mówi Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.
 
Wczesne zdiagnozowanie stanu przedcukrzycowego oraz właściwe leczenie pomagają wydłużyć życie pacjentów, a tym samym ich aktywność na rynku pracy. Jest to niezwykle istotne, szczególnie, że prawie jedna trzecia chorych na cukrzycę nie ma świadomości swojego stanu zdrowia. Nieznajomość powikłań związanych z cukrzycą sprawia, że badania profilaktyczne są często bagatelizowane. Osobom pracującym często nie sprzyjają również czynniki związane z życiem codziennym: liczne obowiązki, długotrwały dojazd do miejsca pracy czy problem z uzyskaniem kompleksowej pomocy w miejscu zamieszkania. Projekt ma na celu wsparcie uczestników w zakresie badań profilaktycznych i niezbędnej edukacji zdrowotnej na temat zachorowalności na cukrzycę typu 2.
 
W czasie trwania projektu uczestnicy będą mogli liczyć na pomoc w postaci badań OGTT, konsultacji medycznych (wstępnych i końcowych) oraz indywidualnych konsultacji ze specjalistami z zakresu dietetyki i fizjoterapii. Osoby biorące udział w programie będą miały szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat cukrzycy typu 2 dzięki zajęciom edukacyjnym z  wykorzystaniem systemu elektronicznego – prowadzone będą e-learningowe szkolenia. Uczestnicy dowiedzą się, jak dbać o swoje zdrowie czy zmienić nawyki żywieniowe. Program kierowany jest do osób aktywnych zawodowo, dlatego terminy spotkań są przewidziane również na godziny popołudniowe i weekendy.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda