mobile
REKLAMA

Meleksem do molo w Orłowie

„Orłowski meleks” powrócił na malownicze uliczki Orłowa. Linia łączy znajdującą się w dzielnicy stację kolejową oraz przystanki komunikacji miejskiej z plażą i wpisującym się w nią molo. Bezpłatne przejazdy pozwolą w łatwy sposób dostać się nad morze w piękne, letnie dni.

Informacja prasowa/ gdynia.pl
Meleksem do molo w Orłowie

Organizowana przez ZKM Gdynia linia „Orłowski meleks” zadebiutowała w ubiegłe wakacje i z miejsca stała się hitem. W lipcu i sierpniu 2021 roku skorzystało z niej przeszło 25 tysięcy osób. Było więc jasne, że meleksy i w tym roku zawitają do Orłowa. Tak też się stało. W minioną sobotę, 25 czerwca, linia rozpoczęła kursy pomiędzy stacją kolejową, a w orłowskim molo.
 

- W sezonie letnim okolice molo w Orłowie i klifu to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie mieszczą się jednak standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym zawracaniem. W to miejsce dojechać mogą jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności. Stąd pomysł, by na tę trasę wprowadzić wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli popularne meleksy. W ubiegłym roku uruchomiliśmy sezonową linię „Orłowski meleks”. Spotkała się ona ze znakomitym przyjęciem zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Tego lata linia powróciła na ulice Orłowa. Meleksy już kursują. To wygodny, bezemisyjny, a – w przypadku tej linii – także bezpłatny środek transportu. Zachęcam do skorzystania – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Tak jak w poprzednim roku, na linii kursują dwa pojazdy elektryczne. Każdy z nich zabierze na pokład maksymalnie 13 osób. Meleksami pojedziemy od molo w Orłowie, ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami PrzebendowskichŚwierkową i ponownie Orłowską aż do molo.

Na trasie obowiązują przystanki:

  • Orłowo – Molo (początkowy),
  • Zwycięstwa – Orłowska,
  • Centrum Handlowe - „Klif”,
  • Świerkowa – Przebendowskich (SKM),
  • Świerkowa – Przebendowskich (SKM/Polregio),
  • Orłowska – Roszczynialskiego,
  • Orłowo – Molo (końcowy).


Linia kursuje codziennie od godz. 10:00 do 20:00 z częstotliwością co około 10-15 minut. W ubiegłym roku dało to łącznie od 46 do 50 kursów okrężnych w ciągu dnia. Przyczyniło się to do znacznego odciążenia ruchu samochodowego w Orłowie. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu w 2021 roku w okresie wakacyjnym w tej części dzielnicy poruszało się około 10 tysięcy samochodów mniej.

Uruchomienie przed rokiem linii meleksowej w Orłowie możliwe były dzięki zmianom w statucie ZKM Gdynia. Wprowadzenie nowych zapisów zapewniła uchwała przyjęta przez Radę Miasta Gdyni w maju 2021 roku.
 

– Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa przewozy wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi nie mogą być organizowane w formie regularnego przewozu osób, a jedynie w formie przewozów nieregularnych, pozarozkładowych. Dotychczas statut Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni nie przewidywał organizacji przewozu osób w takiej formie. Celem przyjętej uchwały była zatem zmiana statutu ZKM Gdynia i umożliwienie tej jednostce prowadzenia przejazdów właśnie w formule pozarozkładowej i nieregularnej – tłumaczyła wówczas Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.


Uchwala umożliwiła także, by linia obsługiwana przez meleksy mogła być linią bezpłatną dla podróżujących.

fot.ZKM Gdynia

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda