mobile
REKLAMA

Kto zdobędzie Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury?

W piątek, 24 listopada, w Klubie Żak odbędzie się gala wręczenia Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Nagroda jest przyznawana gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat

Jakub Bielawski
Kto zdobędzie Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury?

Młodzi twórcy nominowani do nagrody

Trzech laureatów wybierze kapituła konkursu pod przewodnictwem Jana Peruckiego, przedstawiciela Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska. Czwarty laureat zostanie wybrany w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło 31 wniosków, z których wybrano siedmioro finalistów. Oto ich sylwetki:

  • Natalia Dopkoska - artystka wizualna, tworzy obiekty, kolaże, prace malarskie i wideo. Współtworzy niezależną galerię UL w Gdańsku oraz kolektyw Pszczoły. Nominowana za stworzenie identyfikacji wizualnej festiwalu niezależnych miejsc sztuki Undergdansk.
  • Magdalena Gładysiewicz - aktorka Teatru Miniatura, absolwentka Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Zajmuje się również sztukami plastycznymi i scenografią. Nominowana za rolę Pani Diabeł w spektaklu „Co u diabła” oraz za performance „To nie miejsce i czas na samotność”.
  • Jakub Głuszak - artysta nowych mediów, łączy technologię i sztukę w interaktywnych instalacjach świetlnych, teledyskach, animacjach i rzeźbach. Współpracował z Maxem Cooperem, tworząc stronę internetową "Symphony in Acid". Nominowany za prace, które były prezentowane na prestiżowych festiwalach i w renomowanych galeriach.
  • Maciej Kułakowski - wiolonczelista, laureat jednego z najsłynniejszych konkursów muzycznych - Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli. Występował jako solista i kameralista z wieloma orkiestrami i zespołami. Nominowany za wydanie płyt: „Beau Soir” i „Krzysztof Penderecki: Chamber Music vol. 3” oraz za nagrania swoich kompozycji.
  • Paulina Eryka Masa - iberystka, tłumaczka, dramatopisarka, reżyserka teatralna i tancerka5. Autorka siedemnastu przekładów na język polski oraz dziewięciu sztuk teatralnych6. Współpracuje m.in. z Teatrem Wybrzeże, Teatrem w Blokowisku, Klubem Żak i miesięcznikiem „Dialog”. Nominowana za przetłumaczenie i wyreżyserowanie sztuk teatralnych „Grooming” i „Konam, bo nie umarłam jeszcze. Podwójne życie Teresy” Paco Bezerry.
  • Adam Piórkowski - pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie ukończył studia w klasie kameralistyki i fortepianu. Obecnie prowadzi zajęcia na macierzystej uczelni i zajmuje się działalnością kompozytorską. Nominowany za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej" na fortepian solo, inspirowanej pięknem pomorskich krajobrazów.
  • Katarzyna Warzech - reżyserka filmowa, absolwentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School & Studio w Warszawie. Pracowała m.in. z Filipem Bajonem, Marcinem Wroną i Agnieszką Holland. Wyreżyserowała dokumentalny film animowany „We have one heart”, który znalazł się na długiej liście kandydatów do Oscara. Nominowana za współreżyserię głośnego filmu “Zielona granica” Agnieszki Holland.

Głosowanie potrwa od 15 do 22 listopada na portalu Gazety Wyborczej Trójmiasto. Nagroda, poza statuetką i dyplomem, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. Warto zapoznać się z twórczością nominowanych i oddać głos na swojego faworyta.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda