mobile
REKLAMA

Gdańsk rozpoczyna odliczanie do świąt

Za nami huczne rozpoczęcie gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, jednego z najpiękniejszych w Europie. Jakie jeszcze niespodzianki czekają nas w Gdańsku przed świętami?

Patrycja Biernat
Gdańsk rozpoczyna odliczanie do świąt

24 listopada rozpoczął się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy, który będzie można odwiedzić do 23 grudnia. Otwarcie rozpoczęła świąteczna parada, którą podziwiało wielu mieszkańców. Jednak to nie koniec niespodzianek, które czekają na nas przed świętami.

Gdańsk stroi się na święta

Już 5 grudnia zostaną włączone świąteczne iluminacje, a miasto rozświetlą tysiące lampek i ozdób w najbardziej reprezentacyjnych częściach Gdańska, między innymi na Starym i Głównym Mieście, Targu Węglowym, ul. Tkackiej oraz w parkach. Ta świąteczna aura ma zostać utrzymana aż do 2 lutego 2024 roku. 

- Tej zimy rozbłyśnie dodatkowe 150 000 energooszczędnych diod eko-LED. Zużycie prądu nowych dekoracji w ciągu godziny to tylko 13,5 kWh. To tyle, co zużycie prądu podczas przejechania 100 km samochodem elektrycznym. Gdyby rozwinąć węże świetlne w nowych iluminacjach, powstałaby wyjątkowej urody kurtyna świetlna składająca się z 10 węży świetlnych od szczytu Olivia Star, najwyższego budynku w Gdańsku, do ziemi, która byłaby widoczna z niemal każdego miejsca w mieście - mówi Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Rozbłyśnięciu świątecznych iluminacji towarzyszyć będzie wizyta Świętego Mikołaja, który 5 grudnia o godzinie 18.00 wraz z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz zapali światełka na 17-metrowej choince przy fontannie Neptuna. 

Oprócz tego pojawi się też ponad 160 figur świetlnych przygotowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie. A w 18 dzielnicach Gdańska nastąpi zapalenie światełek na choinkach, któremu towarzyszyć będzie spiewanie kolęd, występy i zabawy. Pierwsze z nich odbędzie się w dzielnicy Jasień 1 grudnia.

Wigilia i Sylwester w Gdańsku

Gdy dekoracje ożywią miasto,rozpoczniemy odliczanie do Gdańskiej Wigilii, która będzie mieć miejsce 17 grudnia o godzinie 16.00 na Długim Targu. Będzie to okazja, aby jak co roku, w rodzinnej atmosferze spotkać się przy jednym stole z innymi mieszkańcami. 

Grudzień zakończymy oczywiście imprezą Sylwestrową. W tym roku świętować można będzie w dwóch miejscach, w Jarze Wilanowskim na Chełmie oraz na plaży przy molo w Brzeźnie. W tym pierwszym stary rok żegnać będziemy w towarzystwie Sylwii Grzeszczak, a na plaży zagra dla nas Gromee - polski DJ i producent muzyczny. Obie imprezy startują o godzinie 22.00, a wstęp na nie jest wolny.

fot. UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda