mobile

Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim

Tylko na Uniwersytecie Gdańskim można studiować etnofilologię kaszubską. To unikatowy kierunek, który łączy praktyczną naukę języka kaszubskiego z poznawaniem literatury, kultury i historii naszego regionu. Jego absolwenci mogą znaleźć pracę w szkołach lub instytucjach kultury. Rejestracja kandydatów na nowy rok akademicki zakończy się 23 lipca 2021 r.

Informacja prasowa
Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim

Etnofilologia kaszubska na Wydziale Filologicznym UG istnieje od 2014 r. Nauka na tym kierunku obejmuje 3 lata i prowadzona jest w trybie stacjonarnym.

Kaszubski nawet „od zera”

W programie studiów najważniejsze są praktyczna nauka języka kaszubskiego, a także poznanie kaszubskiej kultury i historii regionu.

– Uczymy kaszubskiego nawet „od zera”. Poznajemy tajemnice tego języka, czytamy kaszubską literaturę i teksty folklorystyczne – mówi dr Justyna Pomierska, przewodnicząca Rady programowej kierunku etnofilologia kaszubska. – Oprócz nauki w sali wykładowej odbywają się też zajęcia w terenie, aby „gadać” z rodzimymi użytkownikami języka, aby poznawać różne instytucje kultury i sytuacje społeczne, w których znajomość języka kaszubskiego jest potrzebna. Z uczelnią współpracują muzea, media i szkoły. Organizujemy spotkania z pisarzami i działaczami ruchu kaszubsko-pomorskiego – dodaje dr Pomierska.

Przez ostatnie lata udało się pozyskać dotacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki którym wzbogacano ofertę kształcenia o wyjazdy studyjne, a nawet obozy językowo-naukowe.

Ścieżki nauki i dalszej kariery

Studenci mogą wybrać dwie ścieżki kształcenia. Są to specjalności: nauczycielska oraz język kaszubski w praktyce kulturowej.

– Kto chce zostać nauczycielem języka kaszubskiego i polskiego, ma zajęcia z psychologii pedagogiki i dydaktyki. Kto nie chce pracować w szkole, wybiera zajęcia z zakresu dziennikarstwa lub edytorstwa i uzupełnia je o praktyki w instytucjach kultury – informuje dr Pomierska.

Po ukończeniu studiów licencjackich można kontynuować naukę na studiach magisterskich, nie tylko na kierunkach filologicznych, ale także na kulturoznawstwie, etnologii, historii, pedagogice, socjologii, politologii, socjologii czy filozofii.

– Nasz absolwent może szukać zatrudnienia jako nauczyciel, dziennikarz w mediach lokalnych, pracownik domu kultury, animator życia społecznego, specjalista w urzędach administracji publicznej, edytor, korektor w redakcjach prasowych i wydawnictwach oraz w wielu innych zawodach, gdzie wymaga się znajomości języka kaszubskiego oraz rozbudowanych kompetencji społecznych – zaznacza dr Pomierska. 

Fot. mat. pras. UG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda