mobile
REKLAMA

Dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa

Jak przypomina Państwowy Instytut Medyczny MSWiA dziś obchodzimy 20. rocznicę Światowego Dnia Krwiodawcy. - Pamiętajmy, że oddawanie krwi to prosty, ale niezwykle ważny akt, który może uratować życie – podkreślają przedstawiciele PIM MSWiA

Redakcja
Dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa obchodzony jest na całym świecie 14 czerwca. Jest to data nieprzypadkowa. 14 czerwca 1868 r. urodził się Karl Landsteiner, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, a w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Światowa Organizacja Zdrowia w 2005 r. ogłosiła to święto, jako wydarzenie cykliczne.

W tym roku obchodzimy je po raz 20., a jego hasło brzmi: „20 lat celebrowania dawstwa krwi: Dziękujemy krwiodawcy!”

Jak przypominają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Pamiętajmy,że krwi nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić.

Odznaka i tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przysługuje każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi.

Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi może być dodatkowo nadana odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu.

Jak dziś wygląda stan zapasu krwi?

Wg danych na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku jest duże zapotrzebowanie na krew z grupy 0 Rh-. Stan zapasów tej grupy krwi określany jest jako bardzo niski, podobnie jak grupy A Rh- i BRh-.

 

fot. pixabay

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda